GeriEğitim Hem okuyor hem okul yapıyorlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hem okuyor hem okul yapıyorlar

Şanlıurfa'da, meslek lisesi öğrencileri okul inşaatlarında çalışarak iş hayatına hazırlanıyor.

Hem okuyor hem okul yapıyorlar

Şanlıurfa'da meslek liselerinin öğrencileri bir yandan eğitimlerine devam ederken, bir yandan okul inşaatlarında çalışarak hem tecrübe kazanıyor hem de ekonomiye katkı sağlıyor. Kentte, 2 bin 342 okul bulunuyor. Bu yıl 394 okulun daha öğrencilerin hizmetine sunulduğu ilde, eğitim yuvalarının inşaatlarında mesleki ve teknik Anadolu liselerinin öğrencileri çalışıyor. Kentte mesleki eğitim verilen 74 okuldaki yaklaşık 30 bin lise öğrencisi, bir yandan eğitimlerine devam ederken bir yandan da okulların inşaatında deneyim kazanıyor. Yeni eğitim yuvalarının kaba inşaatından tefrişatına kadar birçok işini yapan öğrenciler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yeni hizmet binasının inşaatının tamamlanması için de yoğun çaba harcıyor.

Hem okuyor hem okul yapıyorlar

‘MALİYET YARI YARIYA DÜŞÜYOR’
İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Türkiye'nin 2023 vizyonunda önemli yeri olan mesleki eğitimin geliştirilmesi için çaba gösterdiklerini söyledi. Turan, dışarıdan satın alma yerine öğrencilerin ürettikleri sıra, masa ve büro malzemelerini kullandıklarını belirtti. Öğrencilerine milyonlarca liralık yatırımları emanet ettiklerini anlatan Turan, şöyle konuştu:
"Kurumlarımızın ihtiyacı olan hiçbir şeyi ihaleyle ve dışarıdan satın almayla temin etmiyoruz, tamamını öğrencilerimize yaptırıyoruz. Bu sayede öğrencilerimiz hem mesleki anlamda kendilerini geliştiriyor hem de ekonomimize ciddi oranlarda katkı sunuyor. Örneğin bir sıradaki maliyet bu yöntemle bizim için yarı yarıya düşüyor. Biz bu katkının ötesinde öğrencilerimizin uygulama anlamında işin içerisinde olmalarını, ekonomiye katkı sunmalarını, mesleki anlamda kendilerini yetiştirmelerini önemsiyoruz. Yeni hizmet binamız mimari anlamda da kentin en güzel binalarından birisi oldu. Öğrencilerimize o kadar güveniyoruz ki böylesi güzel, devasa ve kaliteli bir binayı teslim etmede tereddüt yaşamadık. Öğrenciler, yeni hizmet binasının yapımında ciddi manada maliyetlerin düşürülmesini sağladı. Kentteki meslek liseleri, sadece bu yıl ekonomiye yaklaşık 20 milyon lira katkı sundu.”

Hem okuyor hem okul yapıyorlar

ÖĞRENCİLER MUTLU VE GURURLU
Öğrencilerden Sait Özbebek, yaklaşık iki yıldır kentteki çeşitli okulların inşaatında çalıştığını söyledi. Özbebek, "Hem alanımızda kendimizi geliştiriyoruz hem de ekonomimize katkı sunuyoruz. Yarın iş hayatına atıldığımızda bu binaların önünden geçerken bileceğiz ki bunu biz yaptık, bize sadece bu gurur bile yeter. Her geçen gün kendimizi daha çok geliştiriyoruz, bu bize zaten ciddi bir fayda sağlıyor" diye konuştu.

Yusuf Yıldız ise meslek lisesinde okuduğu için normal okulda eğitim gören akranlarına göre daha kolay iş bulacağına inandığını söyledi. Okulların inşaatında görev almanın ayrı bir mutluluğu olduğunu belirten Yıldız, "Bu inşaatlara yardım etmek bizim için gurur verici. Bize verilen emeklerin karşılığı için gelip burada gururla çalışıyoruz" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle