GeriEğitim Hayvanlar için kulüp kurdular
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hayvanlar için kulüp kurdular

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde okuyan öğrenciler, ‘Hayvan dostları kulubü’ kurdular. Kulüp bünyesinde, üniversite yerleşkesinde yaşayan hayvanlar için harçlıklarıyla kulübeler yapıp, onların beslenmelerini sağlıyor, aşılarını yaptırıyorlar.

Hayvanlar için kulüp kurdular

Ordu Üniversitesi Laborant Veteriner Sağlık Bölümünü bitirdikten sonra Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'ne dikey geçiş yapan Melis Güzel, burada hayvansever arkadaşlarıyla kendi imkânları dahilinde kampüsteki hayvanları beslemeye başladı. Hayvanları çok seven öğrenciler, Güzel öncülüğünde ‘Hayvan Dostları Kulübü’nü kurdu. 80 üyesi bulunan kulüp üyeleri, kendi olanaklarıyla hayvanlara mama tedarik edip onları doyuruyor. Ağır geçen kış aylarında hayvanlar için kulübe yapan öğrenciler, hayvanların tedavilerini üsteleniyor, aşılarını yaptırıyor. Sosyal medya hesaplarıyla mama kumbarası kuran öğrenciler, hayvanseverlerin desteğiyle elde ettikleri mamalarla, kampüsteki hayvanları elleriyle besliyor.

Hayvanlar için kulüp kurdular

‘HERKESİN EMEĞİ VAR’
Hayvan Dostları Kulübü Başkanı ve fen edebiyat fakültesi bioteknoloji bölümü öğrencisi Melis Güzel, hayvanları çok sevdiğini ve üniversite değiştirip Niğde'ye geldikten sonra da onlar için bir şeyler yapmaya çalıştığını anlattı. Güzel, kış aylarının bölgede çok soğuk geçtiğini, kulüp faaliyetleri kapsamında hayvanların barınabileceği kulübeler yaptıklarını söyledi. Arkadaşlarının harçlıkları ve gönüllülerin desteğiyle hayvanların düzenli olarak beslenmelerini sağladıklarını belirten Güzel, şöyle konuştu:
"Marangozlarla konuştuk, çivileri bulduk. Aslında bunda herkesin emeği var. Sadece öğrencilerin diyemeyiz ama çoğunlukla maddi ve manevi olarak öğrenci arkadaşlarımızla yaptık. Sosyal medyada 'nohuhaydok' adı altında mama kumbarası kurduk. Linkimize tıkladığınızda mama kumbaramız açılıyor ve bu şekilde kampüse mamalar geliyor. Bu şekilde mama sağlıyoruz. Kampüste 80 köpeğimiz var. Bunların 25'i yavru. Onların ilk gençlik aşılarını yaptık. Şimdi ikinci gençlik aşılarını yapacağız. Bizim sloganımız, 'Yaşamak güzeldir fakat yaşatmak daha güzel.' O yüzden duyarlı olalım, bu canlıların bizlere ihtiyacı var. Onlara sessiz kalmayalım çünkü gerçekten onların bize ihtiyacı var."

Hayvanlar için kulüp kurdular

‘HAYVANLARINDA BİZİM KADAR YAŞAMAYA HAKKI VAR’
Kulübün başkan yardımcısı ve bioteknoloji bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Emine Görür de üniversiteden emekli olduktan sonra öğrenciliğe başladığını söyledi. Kampüsteki hayvanları kulüp kurmadan önce de beslediklerini anlatan Görür, "Kulüp olursa daha iyi olacağını düşündük. Hayvanlara karşı duyarlılık eskiye göre daha fazla arttı ama bunun yanında sevmeyenler de çok. Zaman zaman hayvanların itilip kakıldığına şahit oluyoruz. Bunların yapılması hoş değil. Hayvanların da bizim kadar yaşamaya hakkı var. Hayvanları sevelim 'yaşamak güzel, yaşatmak daha güzel' diye yola çıktık. Herkesten de bu duyarlılığı bekliyoruz" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle