GeriEğitim Hatay'da Suriyeli öğrenciler için okul açıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hatay'da Suriyeli öğrenciler için okul açıldı

Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde Suriyeli öğrenciler için inşa edilen 24 derslikli okul açıldı.

Hatay'da Suriyeli öğrenciler için okul açıldı

Hatay'ın kardeş şehri Almanya'nın Aalen Belediyesi, Baden-Württemberg Eyalet Meclisi ile Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından Reyhanlı ilçesinde Suriyeli çocuklar için yapımına başlanan okul, 6 ayda tamamlandı.     

Ecyel Al Hadis Geçici Eğitim Merkezi adı verilen okulun açılışında konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, ülkelerin kalkınması ve refah düzeyinin yükselmesinin eğitimle doğru orantılı olduğunu söyledi.     

Ata, okulun yapımında emeği geçenlere teşekkür ederek "Tüm imkanlarımızı zorlayarak Suriyeli çocukların eğitimleri için kardeş belediyelerin yaptığı yardımlar gibi çeşitli organizasyonlarla kısa sürede yeni çocuklarımızın eğitim imkanlarına kavuşmaları için azami gayret göstereceğiz" dedi.     

Aalen Belediye Başkanı Thilo Rentschler, okulun Suriyeli çocukların geleceğine yatırım olduğunu dile getirdi.     

Okulun açılmasıyla Türkiye ve Avrupa işbirliğiyle neler yapılabileceğinin görüldüğünü anlatan Rentschler, şöyle devam etti:
"Suriyeli mültecilerin her yerde konuşulup tartışıldığı bir zamanda, beraberce bu problemlerin ele alınması çok önemlidir. Bu örnek projenin hayata geçirilmesiyle Suriyeli çocukların eğitimlerine katkı sağlamak istedik. Destek veren, Türk yetkililerine teşekkür ediyoruz."     

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise okulun Suriyeli çocukların eğitimleri için önemli olduğunu aktararak "Belkide Ortadoğu'daki kardeş kavgasını bitirecek şahsiyetler buradan yetişecektir. Okulun açılmasında emeği geçen her iki ülke yetkililere teşekkür ediyorum" diye konuştu.     

Açılışın ardından bin 450 öğrencinin eğitim göreceği okul gezildi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle