GeriEğitim Harvard’lı akademisyenlerden anne sütü araştırması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Harvard’lı akademisyenlerden anne sütü araştırması

Harvard’lı akademisyenlerden anne sütü araştırması

ABD Harvard Üniversitesi, Faroe Adaları Hastaneleri ve Danimarkalı üniversiteler işbirliğinde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, anne sütü çocukları endüstriyel kimyasala maruz bırakabiliyor.

Saygın akademik dergi Environmental Science & Technology’de yayımlanan bir araştırma, kansere yol açtığı ve bağışıklık sistemini etkilediği düşünülen endüstriyel kimyasal Perflourinli alkileyicilerin (PFA) emzirme yoluyla anneden çocuğa geçebileceğini gösteriyor.

PFA Nedir?

Ürün paketlemeden boyalara kadar hayatın her alanında 60 yıldır yer alan PFA, vücuda besin zincirleriyle girerken sistemde uzun süre kalabiliyor. PFA dünyadaki hayvanları ve insanları etkileyip ürüme sistemi, bağışıklık sistemi ve endokrin hormonunda (büyüme hormonu) bozulmalara yol açabiliyor. PFA, ABD’nin çeşitli bölgelerinde fabrikalardan suya karışmıştı.

PFA ve anne sütü arasındaki bağlantı

ABD Harvard Üniversitesi, Faroe Adaları Hastaneleri ve Danimarkalı üniversiteler işbirliğinde gerçekleştirilen ve 81 tane çocuğun incelendiği araştırma, 11 aylık, 18 aylık, 5 yaş olmak üzere geniş bir grubu kapsıyor. Araştırma için tam zamanlı ve yarı zamanlı emzirmenin gerçekleştirildiği iki farklı grup belirlenerek, 5 tip PFA inceleniyor. Araştırmada, çocuktaki PFA oranının tam zamanlı emzirildiğinde her ay yüzde 20 ile 30 arasında artış gösterdiği, yarı zamanlı emzirmelerde ise PFA oranının daha düşük olduğu saptandı. 5 tip kimyasallardan sadece birinde emzirme yoluyla artış görülmedi. Çalışmada, PFA’nin anne sütünde normalde de bulunabildiği belirtilirken bu oranın çok düşük olduğu; ancak emzirmeyle beraber birikim oluştuğu belirtiliyor. Anne emzirmeyi bırakmaya başladığında 5 tip PFA’nın da yavaş yavaş vücudu terk ettiği gözlemlendi.

‘Emzirmeye engel değil’

Araştırma ekibi görevlilerinden Philippe Grandjean, bu durumun emzirmeye engel olmaması gerektiğini belirterek, çalışmanın çocukların zehirle ne zaman tanıştıklarının görülmesi açısından önemli bulgular içerdiğini belirtiyor. Grandjean, ABD’deki yasaların oluşturduğu problemlere de dikkat çekiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle