GeriEğitim Hangi üniversiteler ‘100/2000 YÖK Doktora Bursu’ verebilecek? YÖK açıkladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hangi üniversiteler ‘100/2000 YÖK Doktora Bursu’ verebilecek? YÖK açıkladı

Hangi üniversiteler ‘100/2000 YÖK Doktora Bursu’ verebilecek? YÖK açıkladı

YÖK tarafından, 2016-2017 akademik döneminde başlatılan ‘100/2000 YÖK Doktora Burs Programı’nın dördüncü çağrı döneminde desteklenecek üniversiteler ve alanlar belli oldu. Bu kapsamda 75 üniversite, 100 alan ve 392 alt alanda 2 bin öğrenciye burs verebilecek. Başvurular ve değerlendirme süreci 14 Eylül’de sona erecek. Başvuru tarihleri ve şartlar üniversitelerin internet sitelerinden açıklanacak. Kazananlara ayda 2 bin TL destek sağlanacak.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, 2016-2017 akademik yılı bahar döneminde devlet üniversiteleri için başlatılan ‘100/2000 YÖK Doktora Bursu’ için dördüncü çağrı döneminde desteklenen üniversiteler ve alanlar belli oldu. Bu kapsamda 75 devlet üniversitesindeki 100 alan ve 392 alt alana burs verilecek. Başvurular ve değerlendirme süreci 14 Eylül’e kadar tamamlanacak. Burs almaya hak kazananlara aylık 2 bin TL ödenecek. Başvuru tarihleri ve şartlar üniversitelerin internet sitelerinden ilan edilecek.

Belirlenen öncelikli alanlar arasında; aşı, insan beyni ve nörobeyinden moleküler biyoloji ve genetiğe, ilaç araştırmalarından antorpolojiye, bilim tarihinden felsefeye, deniz hukuku, hukuk felsefesi ve sosyolojisinden Köktürkçeye, robotik, yapay zeka, mikro ve nano teknoloji, doku mühendisliği, mekatronikten, hidrojen ve yakıt pillerine, balıkçılık teknolojisinden sürdürülebilir tarıma, veri bilimi ve sensör teknolojilerinden fotonike kadar 100 alan bulunuyor.

ÜNİVERSİTELER 4 BİN KONTENJAN İSTEDİ
Programda şimdiye kadar dört çağrı dönemi tamamlandı. İlk üç çağrı dönemi sonunda toplam 2 bin 200 öğrenci ayda 2 bin TL burs alıyor. YÖK’ün açıklamasına göre, 2018-2019 eğitim öğretim yılı güz dönemi için üniversiteler tarafından YÖK’ten 4 bine yakın kontenjan talep edildi. 1 ve 2 Ağustos’ta, başvuruların panel değerlendirmeleri tamamlanarak ilgili alanlarda başarılı bulunan üniversiteler ve kontenjan sayıları belirlendi. Panel değerlendirmelerine, çeşitli üniversitelerden, alanlarında uzman 106 öğretim üyesi katıldı. Bu kapsamda 75 üniversiteye 392 alt alanda 2 bin kontenjan verilmesi uygun görüldü. Başvurular üniversiteler tarafından alınacak ve uygun bulunan adaylar YÖK’e bildirilecek.

KİMLER HANGİ ŞARTLARDA BAŞVURABİLİR?
Burs programına T.C. vatandaşı olan lisans veya yüksek lisans mezunları başvuruda bulunabilir. Aday eğer, doktora eğitimine devam ediyorsa tez aşamasına geçmemiş olması gerekiyor. Üniversitelere verilen kontenjanlara, herhangi bir işte çalışan öğrenciler de başvuruda bulunabilecek. Fakat 657 sayılı Kanun kapsamında bir kadroda veya Devlet/ Vakıf Yükseköğretim Kurumlarının öğretim elemanı kadrolarında çalışanlar dışında ise burstan yararlanamıyor.

BURS VERİLEN ÜNİVERSİTE VE ALANLAR İÇİN TIKLAYIN


Yorumları Göster
Yorumları Gizle