GeriEğitim Grevdeki aday öğretmenlerden atama isteği
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Grevdeki aday öğretmenlerden atama isteği

Grevdeki aday öğretmenlerden atama isteği
refid:27183392 ilişkili resim dosyası

Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) Yaşayan Diller Enstitüsü Kürdoloji bölümü tezsiz yüksek lisans programından mezun olan ve başlattıkları açlık grevini sürdüren Kürtçe öğretmeni adayları sağlık kontrolünden geçirildi.

Mardin Karayolları Parkı'nda dönüşümlü olarak 17 gündür açlık grevi yapan öğretmen adaylarını Mardin Tabip Odası Yöneticileri ziyaret etti.

Tabip Odası Başkanı Kamuran Yıldırım, eyleme katılan öğretmen adaylarının sağlık kontrolünden geçirilmesinden sonra yaptığı açıklamada, grevi sürdüren öğretmen adaylarının sağlık durumunu incelemek, kendilerine destek sunmak için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.

"Bölgede görev yapan sağlıkçılar olarak bizim de Kürtçe, Arapça ve Süryanice dillerinde sağlık isteğimiz söz konusu. Bunun hayata geçirilmesi için okullarda anadilde eğitim imkanının oluşması lazım" diyen Yıldırım, öğretmen adaylarının istihdam edilmesi gerektiğini söyledi.

Yaptıkları kontrolde eylemi sürdüren bazı öğretmen adaylarında, soğuk algınlığı ve kas rahatsızlığı tespit ettiklerini belirten Yıldırım, şöyle konuştu:
"İnsanların bedenlerini mücadele aracı olarak kullanmasını istemeyiz. Sağlıkçılar olarak her koşulda, 'önce sağlık' diyoruz. Bu eylem dönüşümlü yapıldığı için henüz sağlığı ciddi şekilde tehdit edecek bir durum söz konusu değil ancak belli olmaz. İnsanlar 24 saat bile olsa gıda almaktan geri durursa sağlıkları için risk oluşur."

Tabip Odası Eşbaşkanı Güler Özdemir ise eylemin sürmesi halinde sağlık sıkıntılarının oluşabileceğine değindi.

Açlık grevine katılan Yunus Aslan da grevi 17 gündür sürdürdüklerini, isteklerinin gerçekleştirilmesini beklediklerini söyledi.

Kontenjanların açıklanmasıyla güzel bir sonuç almayı umut ettiklerini dile getiren Aslan, "Ahmed-i Hani'ye bu müjdeyi götürmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle