GeriEğitim Görme engelliler e-YDS'ye girebilecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Görme engelliler e-YDS'ye girebilecek

EGED, ÖSYM'nin düzenlediği e-YDS’ye görme engellilerin de girebileceği belirtti.

Görme engelliler e-YDS'ye girebilecek

Eğitimde Görme Engelliler Derneği’nden (EGED) yapılan açıklamada, ÖSYM tarafından Elektronik Yabancı Dil Sınavı (e-YDS) başvuru kılavuzunda yapılan değişiklikle engelli adayların da e-YDS'ye katılabileceği söyledi.     

ÖSYM ile birlikte, sistemin ekran okuyucu yazılımlara uyumu konusunda 10 ay süren bir çalışma yürütüldüğü belirtilen açıklamada, çalışmaların belli aşamaya geldikten sonra iki defa yaklaşık 20 görme engelliyle Ankara'da deneme sınavlarının düzenlendiği ve katılımcıların geri bildirimlerinin alındığı aktarıldı.     

Açıklamada, "ÖSYM tarafından e-YDS başvuru kılavuzunda yapılan değişikliklerle birlikte engelli adayların bu sınava girmelerinde hiçbir engel kalmadı. Artık isteyen engelli bir aday, 2017/e-YDS/5 ile birlikte dilediği zaman sınava başvuru yapabilecek" denildi.     

Ekran okuyucu yazılım veya ekran büyüteciyle sınava girecek görme engellilerin diğer illerde alt yapı sağlanıncaya kadar Ankara'da sınava alınacağı belirtilen açıklamada, "Görme engelli adayların sınava girmeden önce "http://esinav.osym.gov.tr/deneme" internet adresindeki deneme sınavı uygulamasını incelemelerini öneriyoruz. Bu sınavla birlikte görme engelli adaylar, ilk defa ulusal bir merkezi sınava ekran okuyucu veya ekran büyütme yazılımla katılabilecek. Dolayısıyla geldiğimiz aşama, görme engelli adayların tüm sınavlara bilgisayar ortamında girebilmesinin önünü açacak devrim niteliğinde bir kazanım" değerlendirmesi yapıldı.     

Açıklamada e-YDS 2017/5 için son başvuru tarihinin 18 Mayıs, sınav tarihinin ise 27 Mayıs olduğu hatırlatıldı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle