GeriEğitim Geri kalmışlığın tek nedeni kitap okumamak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Geri kalmışlığın tek nedeni kitap okumamak

Geri kalmışlığın tek nedeni kitap okumamak
refid:7458935 ilişkili resim dosyası

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı bir araştırmada ortaya çıkan, ilköğretim ve lise çağındaki öğrencilerin yüzde 92’sinin kitap okumadığına ilişkin sonucu değerlendiren Yrd. Doç. Dr. Dündar Alikılıç, en tehlikeli hastalığın okumamak olduğunu belirtti. Yrd. Doç. Dr. Dündar Alikılıç, “Kitap okumayan millet, komaya giren bir hastadan farksızdır” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı, çeşitli illerdeki ilköğretim ve liselerde, 3 bin 500 öğrencinin katıldığı, ‘Okuma alışkanlığı’ konulu bir anket yaptı. Geçen yıl yüzyüze yapılan ankette, öğrencilerin yüzde 92’sinin kitap okumadığı, yüzde 8’inin dergi, fantastik ve çizgi roman okuduğu, yüzde 38’inin boş zamanlarını bilgisayar başında ya da tiyatroya giderek değerlendirdikleri ortaya çıktı.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren, Atatürk Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi Kütüphanecilik Bölümü Arşivcilik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dündar Alikılıç, kitap okuma alışkanlığı bulunmayan Türk insanının evrensel kültürden yararlanamadığını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Dündar Alikılıç, “Bu çok acı bir durum. Geleceğimizin teminatı olan gençlerin kitap okumaması ülkemizi her açıdan etkileyecektir. Türkiye’nin en tehlikeli hastalığı kitap okumamaktır. Kitap okumayan millet, komaya giren bir hastadan farksızdır” diye konuştu.

ABD'deki kütüphanelerde 1.5 milyar, Almanya’dakilerde 170 milyon, İsveç'tekilerde ise 110 milyon kitap bulunduğunu hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Dündar Alikılıç, 70 milyon nüfuslu Türkiye’de bu rakamın sadece 25 milyon olduğunu vurguladı. Türkiye’nin kitap okuma oranı açısından dünya ülkeleriyle arasında derin bir uçurumun olduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Alikılıç, şunları söyledi:

/images/100/0x0/55eb22d5f018fbb8f8ad8e70

“Milli Eğitim Bakanlığı’nın araştırma sonuçları ve benim bazı değerlendirmelerime göre bir Japon yılda 25, İsveçli 10, Fransız 7 kitap okuyor. Türkiye’de ise 6 kişiye yılda bir kitap düşüyor. Toplam nüfusu 7 milyon olan Azerbaycan'da kitaplar yüzbin tirajla basılıyor. Türkiye ise 2-3 bin dolayında. Maalesef Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim raporuna göre Türkiye 173 ülke arasında 86’ıncı sırada yer alıyor. Bu geri kalmışlığın tek nedeni kitap okumamak.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle