GeriEğitim Gençlere fidancılık eğitimi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gençlere fidancılık eğitimi

Gençlere fidancılık eğitimi

Ege Üniversitesi’nde gençler “Biz Bunu Yaparız” projesi kapsamında fidancılık eğitimi alıyor. Mezem, lavanta, levantin, kuşdili gibi dış mekân bitkileri üreten gençler, 20 Haziran’da mezun olacak.

Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (EGESEM) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) desteğiyle ilki 2016’da Karşıyaka Akademi Zihinsel Engelliler Derneği (KAZED) ve Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından Menemen Araştırma, Uygulama ve Üretim Çiftliği’nde gerçekleştirilen “Biz Bunu Yaparız” projesinin ikincisi Bayındır Meslek Yüksekokulu’nda (MYO) devam ediyor. Proje kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı müfredatıyla uyumlu olarak fidancılık eğitimi alan 8 genç toprak harcı hazırlama, tüp doldurma, çelik kesme, saksılama ve dikim gibi pek çok konuda uygulamalı eğitim alıyor. Gençler mezem, lavanta, levantin, kuşdili gibi dış mekân bitkileri üretiyor. 20 Haziran’da mezun olacak gençlerin kamu ve özel sektördeki tarımsal üretim alanlarında istihdama katılmaları hedefleniyor.

ÖNYARGILAR YIKILMALI

Bayındır MYO Müdürü Doç. Dr. Aslı Güneş, “Bu gençlerimizin tarımsal çalışmaları gerçekleştirmemeleri için hiçbir neden yok” dedi. Bedensel işgücü olarak yeterli, iş disiplini açısından çok özverili olan bu gençlerin sektörde rahatlıkla iş bulabilmeleri gerektiğini belirten Doç. Dr. Güneş, zihinsel engellilik konusundaki önyargıların yıkılması gerektiğinin altını çizdi.

KABUL EDİLDİKLERİNİ GÖRMEK ONLARA İYİ GELDİ

Engelli kotasında işçi olarak istihdam edilen bireyler içinde zihinsel engellilerin yer bulamadığına dikkat çeken KAZED Başkanı Tülin Topuzoğlu, çalışmanın zihinsel engelli bireyler için de bir hak olduğunu belirtti. Ege Üniversitesi öğrencileri ile bir araya gelmenin, onlarla birlikte eğitim almanın ve sosyalleşmenin zihinsel engelli gençlerin özgüvenlerinin artmasını sağladığını ifade eden Topuzoğlu, “Engeli olmayan öğrenciler ile hayatı paylaşıp faaliyet sürdürebilmek onlar için çok önemli. Toplumun onayını aldıklarını ve kabul edildiklerini görmek gençlerimize çok iyi geldi” dedi. Doç. Dr. Güneş, gelecekte yeni projeler ile zihinsel engelli gençler ve Ege Üniversitesi öğrencilerini bir araya getirmek istediklerini sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle