GeriEğitim Gençler haberi sosyal paylaşım sitelerinden alıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Gençler haberi sosyal paylaşım sitelerinden alıyor

Üniversitenin yaptığı anket sonucunda gençlerin haber ve eğitim için sosyal paylaşım sitelerini kullandıkları ortaya çıktı.

666 öğrencinin katılımıyla yapılan Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Eğitim Fakültesi anketinde, öğrencilerin, sosyal paylaşım sitelerini “eğitim, öğrenme ve haber almak” amacıyla kullandıkları tespit edildi. AKÜ Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Gürbüz Ocak, öğrencilerin sosyal paylaşım ağlarını hangi nedenlerle kullandıklarını belirlemek için anket çalışması yaptıklarını söyledi. Ocak, 666 öğrencinin katıldığı çalışmada katılanların yüzde 26’sının toplumsal olaylara tepki vermek için sosyal paylaşım sitelerini kullandığını, yüzde 24’ünün de fikri olmadığını, yüzde 50’sinin ise paylaşımı bu amaçla kullanmadığını söyledi.
“Öğrencilere 65 maddelik bir anket uyguladık” diyen Doç. Dr. Ocak, şöyle konuştu:

“Maddelerimiz, sosyal paylaşım sitelerinin kullanım amacıyla ilgiliydi. Öğrencilerin büyük bölümünün sosyal paylaşım sitelerini öğrenme ve eğitim amaçlı kullandıklarını gördük. Örneğin, gençler, ‘sosyal paylaşım sitelerinin öğrenci merkezli eğitime faydalı olduğunu düşünüyorum’ maddesine yüzde 54’ü katıldığını, yüzde 25’i katılmadığını, yüzde 21’i de de fikrim yok yanıtı verdi. ‘Geleneksel yöntemlerin aksine sosyal ağların öğrenme sürecine aktif bir şekilde katılırım’ a da yüzde 56’sı olumlu, 24’ ü katılmadığını, 20’si de fikri olmadığını belirtti.” Doç. Dr. Ocak, “sosyal paylaşım siteleri yapılandırmacı eğitim anlayışının uygulandığı ortamlar sunar” maddesine katılımcıların yüzde 53’ü “katılıyorum”, yüzde 17’si “katılmıyorum”, 30’u da “fikrim yok” yanıtını verdiğini bildirdi. Ocak, çoğunluğunu üniversitelilerin oluşturduğu gençlere yönelttikleri “sosyal paylaşım siteleri sayesinde her yerde ve her zaman öğrenme fırsatı bulurum” görüşüne yüzde 63’ünün katıldığını yüzde 19’unun katılmadığını, yüzde 18’inin de fikri olmadığı sonucuna varıldığını anlattı. Katılımcılar, ankette “Bir iletişim aracı olarak sosyal paylaşım sitelerini eğitim için kullanabileceğimi biliyorum” ile ilgili yüzde 69’u katıldığını, yüzde 13’ü katılmadığını, yüzde 18’i de fikri olmadığını ifade etti. Yine “sosyal paylaşım siteleri motivasyonumu artırdığı için derslerime daha iyi odaklanırım” maddesinde ise yüzde 45’i katıldığını, yüzde 29’u katılmadığını, yüzde 26’sıda fikri olmadığını vurguladı. Ankette ki, “Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla öğretmenlerimle daha kolay iletişim kurabilirim ”e de yüzde 65’i katıldığını, yüzde 15’i katılmadığını, yüzde 20’si de fikri olmadığını aktardı. “Sosyal paylaşım sitelerini toplumsal olaylara tepki vermek için kullanırım” kısmına öğrencilerin yüzde 26’sı “katılıyorum”, yüzde 50’si “katılmıyorum”, yüzde 24’ü de “fikrim yok” olarak ifade etti.
Öğrenciler, “Sosyal paylaşım sitelerinde yer alan toplumsal olayların yalan haberler olduğunu düşünürüm” ile ilgili görüşlerini yüzde 32’si katıldığını, yüzde 35’i katılmadığını, yüzde 33’ü de fikri olmadığını bildirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle