GeriEğitim Geleceğinizi tercih edeceksiniz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Geleceğinizi tercih edeceksiniz

Geleceğinizi tercih edeceksiniz

Büyük maraton geride kaldı, sonuçlar açıklandı. Kimi evde hüzün, kimi evde hayal kırıklığı yaşandı, kimisinde de sevinç çığlıkları atıldı. Artık hedefler belirlendi. 26 Temmuz’da verilecek tercih listeleri öncesinde iyi düşünün, gelecekle ilgili en önemli adımı attığınızı unutmayın. Her ne kadar artık tek meslekle ömür geçilmez düşüncesi hakim olsa da bir alanda uzmanlaşıp, yan ana dallarla kendinizi geliştirmeniz gerekir.

YANDAL ÇİFT ANADAL SEÇENEKLERİNİ İYİ DEĞERLENDİRİN

Uzun zamandır bir alan konusunda kararlıysanız sorun yok, ancak birkaç alanı kendinize uygun görüyor ve kararsızlık yaşıyorsanız bu durumda bazı üniversitelerin yan dal, çift anadal bölümlerini iyi araştırın. Düşük bir sıralama ile girdiğiniz bir üniversitede istediğiniz bölümü (LYS’de o alanda sınava girmeniz koşuluyla) okuma şansınız var. Bazı üniversiteler daha bu kararsız öğrenciler için ilk yılda bu nedenle bölüm seçmeyip, sonrasında yetenek ve ilgisine göre yönlendirme yapıyor. Hayal kurduğunuz bölüme tercih listesinizle ulaşamıyorsanız bu yol işe yarayabilir. Üniversitelerin tanıtım günlerine giderek bu konuda rahatlıkla bilgi alabilirsiniz.

KAMPUSUN İMKÂNLARINI KULLANIN

Önceliğinizi belirledikten sonra 4 yıl okuyacağınız yükseköğretim programında ne yapıp edip kendinizi geliştirin. Kampus ortamındaki tüm imkânları değerlendirin. Staj programlarına mutlaka katılın, mümkünse yurt dışı değişim programlarından yararlanın. Her yıl bir ay yurt içi, bir ay yurtdışı staj programı ayarlayın.

Dilinizi geliştirin, mümkünse her fırsatta geliştirmek istediğiniz yabancı dille ilgili film izleyin, kitap okuyun, bu dille yapılan seminer ve konferanslara katılın.

Şimdiden gelecekte çalışabileceğiniz alan ve yerleri belirleyerek buna göre bir yol haritası çizin. Alanda çalışanlarla buluşun, iş ortamı, koşullarını iyice araştırın.

Hangi mesleği yapacaksanız yapın iletişim becerinizi arttırın yabancı dilinizi en iyi hale getirin. Bol bol arkadaşlarınıza sunum yapın, işbirliğine açık olun, özgüveninizi geliştirin. Diplomanız ne olursa olsun bu alanlarda kendinizi geliştirmezseniz gelecekte çok da başarılı olamayabilirsiniz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle