GeriEğitim Galatasaray Lisesi’nin 50 ve 75’inci yıl mezunlarına ‘berat-madalya’ verildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Galatasaray Lisesi’nin 50 ve 75’inci yıl mezunlarına ‘berat-madalya’ verildi

Galatasaray Lisesi’nin 50 ve 75’inci yıl mezunlarına ‘berat-madalya’ verildi

Galatasaray Eğitim Vakfı’nın düzenlediği 50’nci ve 75’inci yıl mezunları Berat-Madalya töreni 3 Aralık’ta Beyoğlu’undaki lisede gerçekleşti. Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç, “Vakıf olarak 36 yılda 450 milyon dolarlık para toplandı. Bu parayla 240 proje yapıldı, 5 bin 908 çocuğumuza yatılı bursu verildi” dedi.

Galatasaray Eğitim Vakfı’nın düzenlediği okulun 50’nci ve 75’inci yıl mezunları Berat-Madalya töreni Beyoğlu’undaki lisede gerçekleşti. Etkinliğe Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç, Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Vekili Ali Dürüst, Galatasaray Spor Kulübü eski Başkanı Faruk Süren, Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Ertuğrul Karsak, Galatasaray Lisesi Müdürü Meral Mercan, gazeteci-yazar Hıfzı Topuz ve mezunlar katıldı.

LAİKLİĞİ HİÇBİR ZAMAN BIRAKMAYALIM
Törende konuşma yapan Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç, "Bu toplantıda 50'nci yıl mezunlarımız 103, vefat eden 14, ulaşamadığımız 12 kişi. Bugün 91 kişiyle bir arada olacağız. Galatasaray Eğitim Vakfı, 36'ncı yıl sonu itibariyle aşağı yukarı 450 milyon dolarlık parayı topladı ve kurumlarına harcama imkanı buldu. Bu paralarla 240 proje yapıldı. 5 bin 908 çocuğumuza burs verildi. Bunlar yatılı bursu. Galatasaray Lisesi'ndeki 706, üniversitesindeki 4 bin 844, ilkokulundaki 393 öğrenciye burs sağlandı. Son 15 senede Türkiye'nin en üst kalitede çocukları bu okulda okudu. Çocuklarla ifitihar edebilirsiniz. 150 sene evvel kurulan bu yapı aynı zamanda Türkiye'de laikliğin başladığı kurum. Laikliği hiçbir zaman bırakmayalım" dedi.

AYDINLANMANIN İZİNDE OLDUK
Lise mezuniyetinin 75'inci yılını kutlayan, 1942 yılı mezunu gazeteci-yazar Hıfzı Topuz, çok mutlu olduğunu belirterek şöyle konuştu:
"Bugün okuldan çıkışımızın 75'inci yılını kutlamak için aranızda bulunmaktan çok mutluyum. 50'nci yıl töreninde de ben konuşmacıydım. Edebiyat ve fen bölümlerinden 65 kişiydik. Bugün 3 kişi kaldık. Aradan 75 yıl geçti ama bir an bile Galatasaraylı olduğumu unutmadım. Ne zaman Galatasaraylı görsem kardeşime rastlamış gibi sarılırım. Bu sevgi bağı yabancı ülkelerde de devam etti. Her zaman aydınlanmanın izinde olduk. Galatasaraylı olmaktan her zaman övündüm."

KEYİFLİ BİR GÜN
Galatasaray Kulüp Başkanı Dursun Özbek gazetecilerin sorusu üzerine törenle ilgili şunları söyledi:
“Galatasaray Lisesi'nden 50 ve 75 yıl önce mezun olanlar nostaljiyi yaşadılar. 75 yıl önce mezun oldukları okula gelip burada tekrar buluşmaları, tekrar aynı havayı teneffüs etmeleri onlar için çok önemli. Keyifli bir gün. Ağabeylerimizi burada tekrar gördük. Aramızdan ayrılanları rahmetle andık. İki sene sonra inşallah benim de 50’nci yılım olarak buradan berat alacağım.”

150'NCİ YIL ETKİNLİKLERİ SÜRECEK
Lisenin müdürü Meral Mercan okulun tarihinden bahsederek, "Bugünün özel bir önemi var. 2017-2018 eğitim öğretim dönemi sonunda 150'nci yıl mezunlarını verecek. Kökleri 536 yıllık maziye dayanan Mektebi Sultani ve 150'nci yıl kutlamalarının çeşitli etkinliklerle süreceğini hatırlatmak isterim. Galatasaray Lisesi'nin açılış günü olan 1 Eylül 1968 ülke için dönüm noktasıdır. Lise kavramı bu okulla öğrenildi" diye konuştu.

SPOR ÖDÜLLERİ DAĞITILDI
Konuşmaların ardından liseden mezuniyetlerinin 50 ve 75'inci yılını tamamlayanlara berat ve madalya takdim edildi. Etkinlikte eski Galatasaray Kulübü başkanlarından Özhan Canaydın adına verilen spor ödülleri de sahiplerini buldu. Türkiye'yi modern pentatlon branşı tarihinde ilk kez 2016 Rio Olimpiyatları'nda temsil eden milli sporcu İlke Özyüksel, milli yelkenci Onur Cavit Biriz, Galatasaray Üniversitesi Basketbol Takımı, Galatasaray Üniversitesi Satranç Takımı oyuncusu Handenur Şahin ile Türkiye şampiyonu yüzücü İrem İkra Güntekin ödüle layık görüldü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle