GeriEğitim Fransızca öğretmenlerine Türkiye ve Fransa'da eğitim verilecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransızca öğretmenlerine Türkiye ve Fransa'da eğitim verilecek

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Fransa Büyükelçiliği Kültürel Etkinlikler ve İşbirliği Müsteşarlığı arasında yapılan iş birliğiyle Fransızca öğretmenlerine gelecek aydan itibaren Türkiye ve Fransa'da eğitim verilecek.

Fransızca öğretmenlerine Türkiye ve Fransa'da eğitim verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Fransa Büyükelçiliği Kültürel Etkinlikler ve İşbirliği Müsteşarlığı arasında yapılan iş birliğiyle Fransızca öğretmenlerine mesleki becerilerini artırmak amacıyla gelecek aydan itibaren Türkiye ve Fransa'da eğitim verilecek. MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı ile Fransa'nın Türkiye Büyükelçiliği İş Birliği ve Kültür Etkinlikleri Müsteşarı Eric Soulier'in katılımıyla Fransızca öğretmenlerinin mesleki gelişiminin desteklenmesine yönelik iş birliğini kapsayan Niyet Beyanı İmza Töreni, Bakanlık Başöğretmen Salonu'nda gerçekleştirildi.

Genel Müdür Adnan Boyacı, yabancı dil öğretmenlerinin mesleki gelişimlerinin 2023 Eğitim Vizyonu'nun öncelikli hedefleri içerisinde yer aldığını söyledi. Bu doğrultuda sivil toplum örgütleri, özel okullar, öğretmenler, okul yöneticileri, akademisyenler ve konuyla ilgili tüm tarafların katılımıyla Uluslararası Yabancı Dil Forumu'nu yaptıklarını hatırlatan Boyacı, forumda İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapçaya ait mevcut sorunların çözüm önerileriyle tartışıldığını, temel politikalara yönelik önceliklendirilmiş bir yapının ortaya konulduğunu ve bu yapıyla ilgili bir eylem planının hazırlandığını söyledi.  Eylem planı doğrultusunda ilk önce Arapça öğretmenlerinin mesleki gelişimleriyle ilgili bir programı hayata geçirdiklerini belirten Boyacı, şöyle konuştu:
"Türkiye ve Katar'da Arapça öğretmenlerimizi yetiştirmeyi amaçlayan bu programımız haziran ayında başlayacak. İkinci olarak Fransızca öğretmenlerimiz için Fransız hükümetinin, büyükelçiliğinin desteğiyle birlikte bu iyi niyet beyanıyla beraber öğretmenlerimizi burada ve Fransa'da yetiştirmeye ilişkin ikinci aşamaya geldik. Eğitimlerimiz Türkiye'de ve Fransa'da olmak üzere iki etapta gerçekleşecek. Bu eğitimler içerisinde öğretmenlerin hem dört dil becerisine ait dil yeterlilikleri hem de öğrenme, öğretme süreçlerindeki mesleki becerileri geliştirilecek.

AMACIMIZ ÖĞRETMENLERİN YABANCI DİL ÖĞRETİMİNE İLİŞKİN MESLEKİ BECERİLERİNİ ARTIRMAK
Bu çalışmada Hacettepe Üniversitesi Fransızca bölümünün de paydaşları oldu. Amacımız sürdürülebilir uygulamaya dönük öğretmenlerimizin çocuklarımıza yabancı dil öğretimiyle ilgili mesleki becerilerini artırmak."

Fransa'nın Türkiye Büyükelçiliği İş Birliği ve Kültür Etkinlikleri Müsteşarı Soulier de bu iş birliğinin oluşturulmasında emeği geçenlere teşekkürlerini iletti. Çalışmayla çocukların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik öğretmenlerin yeterliliklerinin artırılması için fırsat sunmanın amaçlandığını vurgulayan Soulier, niyet çalışmalarının uzun süredir devam ettiğini anlattı. Soulier, aynı zamanda Yunus Emre Enstitüsü ile gerçekleştirilen proje kapsamında Avrupa ve Türkiye arasında Fransızca değişim programının öngörüldüğünü belirtti.

Konuşmaların ardından Boyacı ve Soulier, niyet beyanını imzaladı.

 

FRANSIZCA ÖĞRETMENLERİ MESLEKİ GELİŞİM SERTİFİKA PROGRAMI HAZIRLANDI
Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile Fransa Büyükelçiliği Kültürel Etkinlikler ve İşbirliği Müsteşarlığı arasında yapılan iş birliği, yabancı dil öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine ilişkin Türkiye ve yurtdışındaki çalışmaların devamı olma niteliğini taşıyor. Çalışmayla, 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda Fransızca öğretmelerine yönelik Türkiye ve Fransa'da Haziran 2019'dan itibaren başlayacak eğitimler planlandı. İş birliği kapsamında Fransızca öğretmenlerinin konuşma, yazma, okuduğunu anlama ve dinleme olmak üzere dört dil beceri alanları ile Fransızca öğretimi alanındaki mesleki becerilerinin artırılması ve Fransızca dil eğitiminin geliştirilmesine katkıda bulunulması amacıyla Fransızca Öğretmenleri Mesleki Gelişim Sertifika Programı hazırlandı. Düzenlenecek eğitimlerin birinci fazı Türkiye'de 60 saat, ikinci fazı ise Fransa'da 60 saat olmak üzere toplam 120 saat olarak gerçekleştirilecek. Türkiye'de düzenlenecek eğitim programının içerik, yazılı ve görsel materyalleri ile dijital içeriklerine ait hazırlık süreçleri Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve Hacettepe Üniversitesi iş birliğinde yürütülecek. Düzenlenecek Mesleki Gelişim Sertifika Programı uzaktan eğitim sistemiyle desteklenecek.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle