GeriEğitim Fransa okullarda cep telefonlarını yasaklıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fransa okullarda cep telefonlarını yasaklıyor

Fransa okullarda cep telefonlarını yasaklıyor

Fransa, okullarda cep telefonlarını yasaklamaya hazırlanıyor. Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer’in yaptığı açıklamaya göre gelecek yıldan itibaren akıllı telefonların okullarda yasaklanması konusunda çalışmalar sürüyor. Uygulama ilk ve ortaokul öğrencilerini kapsayacak.

Akıllı telefonların okulda kullanılması konusunda yasal düzenlemeler birçok ülkenin gündeminde. Kimileri belli saatler arasında kullanımlara kısıtlama getirirken, bazıları cihazların okula getirilmesini bile yasaklıyor. Bu konuda son adım Avrupa Birliği’nin gelişmiş ekonomilerden Fransa’dan geldi. Ülke; akıllı telefonların ilk ve ortaokul düzeyinde teneffüsler dahil olmak üzere eğitim günü sona erene kadar kapalı tutulması üzerinde çalışıyor. Öğrenciler telefonlarını kullanmamak koşuluyla okula getirebilecek.

ACİL DURUMLARDA İZİN VAR

Yasak kapsamı sadece sınıflarla sınırlı olmayacak. Kantin, spor salonu ve kütüphanede de telefonların açılmasına izin verilmeyecek. Ancak acil durumlarda veya eğitim amaçlı olarak akıllı telefonlar öğrenciler tarafından kullanılabilecek.

UYGULANMASI ÇOK ZOR

Ancak hayata geçirilmesi planan yasakla ilgili eleştiriler de var. Ülkenin önde gelen gazetelerinden Le Monde’a konuşan Fransa Öğretim Sendikası Başkan Yardımcısı Valerie Sipahimalani, düzenlemenin hayata geçmesinin son derece zor olduğunu belirtiyor. Sipahimalani, gazeteye yaptığı açıklamada, “Bir öğretmenin öğrenciyi arama hakkı yok, aynı şekilde telefona el de koyamaz” diyor.

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle