GeriEğitim Fatih Projesi'ne 'Fatih Kalkanı'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fatih Projesi'ne 'Fatih Kalkanı'

Fatih Projesi'ne 'Fatih Kalkanı'

Sivas’ta elektronik öğretmeni Keramettin Şahin, Fatih Projesi kapsamında okullara gönderilen akıllı tahtaların öğrenciler tarafından amacı dışında kullanılmasını önlemek için 'Fatih Kalkanı' sistemini geliştirdi.

Sivas Meslek Anadolu Lisesi Elektronik Bölümü öğretmenlerinden Keramettin Şahin, Fatih Kalkanı ismini verdiği projesiyle Fatih Projesi kapsamında okullara gönderilen akıllı tahtaların öğrenciler tarafından amacı dışında kullanılmasının önüne geçti. Bu proje öğretmene birçok ödülü beraberinde getirdi. Sistemin patentini alan Şahin, patent gelirlerini ise araştırma ve geliştirme çalışmalarında kullanılmak üzere okuluna bağışladı.

Fatih Projesine Fatih Kalkanı

Konuyla ilgili açıklama yapan Şahin, geliştirdiği sistem ile akıllı tahtaların hem  korunduğunu hem de amacına uygun kullanıldıklarını belirterek, “Fatih Projesi kapsamında okullarımıza dağıtılan akıllı tahtaların korunmasında sıkıntı olduğunu gözlemledim. Ders aralarında öğrenciler akıllı tahtaları amacı dışında kullanabiliyorlardı. Takılan virüslü belleklerin yazılımları etkisiz hale getirdiğini gördük. Bu olumsuzlukların önüne geçmek için böyle bir proje geliştirdik. Tasarımımızda milfey kart teknolojisini kullandık. 13.56 MHZ gücünden frekans yayan çipli kartlar kullandık. Güvenlik sistemlerinde kullanılan bu kartların akıllı  sistemlerde de kullanılabileceğini düşündüm” dedi.

Şahin tarafından geliştirilen sistemle akıllı tahtalar yetkili kişilere verilen dijital kartlarla amacına göre çalıştırılabiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle