GeriEğitim Fatih Projesi Yemen’e anlatılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fatih Projesi Yemen’e anlatılacak

Fatih Projesi Yemen’e anlatılacak
refid:24784080 ilişkili resim dosyası

Mili Eğitim Bakanı Avcı, “ÖSYM ve Fatih Projesi bünyesinde, Yemen’den uzman arkadaşlarımızı davet etmiştik. Onların ciddi bir eğitim süreci var. İnşallah tarihimize, geçmişe yakışır bir işbirliği düzeyini gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

Mili Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Yemen Eğitim Bakanı Ashwal ile görüştü. Toplantı öncesi açıklamalarda bulunan Bakan Avcı, Türkiye ile Yemen arasında eğitim işbirliği imkanlarının olduğunu belirterek Yemen milli eğitimine Fatih Projesi’ndeki deneyiminden aktarılacak notların olduğunu söyledi. Bakan Avcı, “Şimdi de ÖSYM’de ve Fatih Projesi bünyesinde, Yemen’den uzman arkadaşlarımızı davet etmiştik. Onların ciddi bir eğitim süreci var. İnşallah tarihimize, geçmişe yakışır bir işbirliği düzeyini gerçekleştirmiş olacağız” diye konuştu.

Türkiye’deki Yemenli öğrenci sayılarına yönelik bilgi veren Avcı, 159 Yemenli öğrencinin Türkiye’de yükseköğrenimine devam ettiğini söyledi. Avcı, 101 lisans, 35 yüksek lisans, 19 doktora, 3 ön lisans ve 1 dil öğrenimi gören öğrencinin olduğunu bildirdi.

”Türk çocuklarından selam”

Yemen Eğitim Bakanı Ashwal, Yemen çocuklarından selam getirdiklerini belirtmesi üzerine Bakan Avcı, şöyle konuştu:
“Biz de buradan tüm Türk çocuklarının Yemenli kardeşlerine selamlarını ve muhabbetlerini iletiyoruz. Eğitim sahasında yapacağımız işbirliğiyle çocuklarımız birbirlerini daha yakından tanıyacaklar. Özellikle eğitim teknolojilerindeki tecrübelerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.”

”Türkiye, Yemen’in demokratik sürecine önem veriyor”

Bakan Avcı’da Türkiye ile Yemen arasındaki ilişkilerinin geçmişe dayandığını dile getirdi. Bakan Avcı, her alanda, özellikle de eğitim ve kültür alanında ilişkiler açısından önemli potansiyelin söz konusu olduğunu söyledi. Türkiye’nin, Yemen’in demokratik sürecine, toprak bütünlüğüne istikrarına, gelişmesine büyük önem atfettiğini belirten Avcı, “Diyalog sürecinde Türkiye’nin 100 milyon dolarlık bir taahhütü vardı, istikrarlı geçişi için” dedi.

Bakan Avcı, kendisini Yemen’e davet eden Bakan Ashwal’a da, “Geldiğimde de o ziyarette de ayrıntıları üzerinde çalıştığımız eğitim işbirliği anlaşmasını da imzalama fırsatını buluruz” dedi.

”Ulusal uzlaşma konusunda son aşamaya gelindi”

“Yemen’deki geçiş döneminde ulusal diyalog konferansı nasıl gidiyor?” sorusu üzerine ise, Yemen Eğitim Bakanı Ashwal, ulusal uzlaşma konusunda son aşamaya gelindiğini söyledi.
Tüm siyasi partilerin Yemen’de istikrarın sağlanması, huzurlu ve istikrarlı bir yaşam için sorumluluklarını bildiğini belirten Ashwal, değişim döneminde Türkiye’nin tutumunu da takdir ettiklerini anlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Yemen hükümetiyle sürekli iletişim halinde olduklarını aktaran Ashwal, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da ileriye gideceğini belirtti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle