GeriEğitim Fas-Türkiye Üniversiteler Arası İşbirliği Forumu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fas-Türkiye Üniversiteler Arası İşbirliği Forumu

Fas-Türkiye Üniversiteler Arası İşbirliği Forumu
refid:30085810-spot ilişkili resim dosyası

Fas'ın başkenti Rabat'ta, 1. Fas - Türkiye Üniversiteler Arası İşbirliği Forumu düzenlendi.

Fas Yükseköğretim Bakanlığı'nda düzenlenen foruma Türkiye'yi temsilen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç başkanlığındaki heyet ile Fas Büyükelçisi Ethem Barkan Öz katıldı.

Fas Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Lahsen Davudi, açılışta yaptığı konuşmada, eğitimdeki sorunların bölgesel değil küresel olduğunu dile getirerek, "İslam ülkelerinin eğitim ve ilmi çalışmalar konusunda geri olması sadece dönemseldir. İki ülke arasındaki eğitim işbirliğinin güçlendirilmesini, bu gerilemeyi durdurması ve ileriye doğru ivme kazandıracağını düşündüğümüz için çok önemsiyoruz" dedi.

Türkiye ve Fas'ın demokrasi anlayışının diğer İslam ülkelerine örnek olabilecek düzeyde olduğunu belirten Davudi, İslam ülkeleri arasındaki işbirliğinin önemini vurguladı.

YÖK Başkanı Saraç ise, ilim dünyasında küreselleşmenin beraberinde kaybolma tehlikesini de getirdiğini, bu kaybolmanın önüne geçmek için aynı kültürü paylaşan ülkelerin işbirliğini güçlendirmesi gerektiğini belirtti. Aynı dili konuşmadıkları halde lisan-ı hal ile her şeyi anladığını ve Fas'ta olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu kaydeden Saraç, "Bu topraklarda ilmin esası fazilettir, batı dünyası ise ilmi sadece güçlenmek için kullanıyor" diye konuştu.

Fas'ın siyasi ve ekonomik istikrarına dikkati çeken Saraç, demokratik hayat olmadan ilmi gelişme olamayacağını dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından, birinci oturum kapsamında Türkiye adına Gazi Üniversitesi Afrika Medeniyetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Suna Ağıltepe, Fas adına ise Tetuvan Abdulmelik es-Said Üniversitesi Dekanı Huzeyfe Emizyen ülkelerinin eğitim sistemlerini anlatan birer sunum gerçekleştirdi.

1. Fas - Türkiye Üniversiteler Arası İşbirliği Forumu'nun ikinci oturumu YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hatipoğlu başkanlığında yapıldı. Oturum sonunda Fas - Türk Üniversiteleri işbirliği mutabakat zabtı YÖK Başkanı Yekta Saraç ve Fas Yükseköğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Lahsen Davudi tarafından imzalandı.

Mutabakat, ortak diploma programları açabilme, yüksek lisans ve doktora tezlerine ortak danışman atama, öğrenci ve öğretim elemanı değiştirme, bilimsel araştırma alanında işbirliği ve bilimsel araştırmalarda deneyimlerin paylaşımı imkanlarını sağlıyor.

Foruma Fas'tan Muhammed V Üniversitesi, Marakeş Cadi Ayyad Üniversitesi, Kenitra İbn Tufeyl Üniversitesi, Tetuvan Abdulmelik es-Said Üniversitesi, Agadir İbn Zuhr Üniversitesi, El Jadida Şuayb Dukkali Üniversitesi ve Beni Melal Sultan Mulay Süleyman Üniversitesi katıldı. Türkiye'den ise Atatürk Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi katıldı.

YÖK, "Afrika'ya Destek Programı" çerçevesinde mayıs ayında Tunus'a ve ağustos ayında da Cibuti'ye resmi ziyaretler gerçekleştirmiş, bu ülkeler ile eğitimde işbirliğini öngören mutabakat zabtı imzalanmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle