GeriEğitim ‘Evrim ve Eğitim’ Boğaziçi’nde tartışılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Evrim ve Eğitim’ Boğaziçi’nde tartışılacak

‘Evrim ve Eğitim’ Boğaziçi’nde tartışılacak

Moleküler Biyoloji Derneği’nin düzenlediği, 5’inci Uluslararası Moleküler Biyoloji Kongresi Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılacak. 8-10 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek etkinlikte dünyaca ünlü biyologlar konuşmacı olarak yer alacak. Kongrede ‘Evrim ve Eğitim’ konulu panel de düzenlenecek.

5’inci Uluslararası Moleküler Biyoloji Kongresi Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenecek. Moleküler Biyoloji Derneği tarafından organize edilen kongrede, dünyada ve Türkiye’de moleküler biyoloji çalışmaları yürüten bilim insanları 8-10 Eylül tarihleri arasında bir araya gelecek. Kanser ve kanser oluşma mekanizmaları, programlı hücre ölümü, genetik ötesi kalıtım (epigenetik), genom çalışmaları, DNA hasarı ve onarım mekanizmalarının kanser üzerine etkileri gibi başlıkların ele alınacağı kongrede, dünyaca ünlü moleküler biyologlar konuşmacı olarak yer alacak. Pensilvanya Üniversitesi’nde son dönemde oldukça popüler olan epigenetik üzerine çalışmalar yapan Profesör Shelley Berger kongrede konuşmacı olarak yer alacak. Çevresel faktörlerin genler üzerindeki etkilerini de inceleyen epigenetik, özellikle 20’nci yüzyılda bilim insanlarının yoğunlaştığı konular arasında yer alıyor. Berger yürüttüğü çalışmalarda, kanser gibi insan hastalıklarının genetik ötesi kalıtımını inceliyor. 

'Evrim ve eğitim' masaya yatırılacak
Kongrenin bir diğer konuşmacısı olan Profesör Seamus Martin programlanmış hücre ölümü üzerine çalışmalarıyla tanınıyor. Bilimsel yayınlarda Avrupa’nın en çok atıf alan ismi olan Martin, insanlarda kanser oluşumunun en önemli adımlarından birisi olan programlanmış hücre ölümleri üzerine çalışmalar yürütüyor. İzmir Biyotıp ve Genom Araştırma Merkezi’nin kurucusu olan ve aynı zamanda Avrupa Moleküler Biyoloji Enstitüsüne Türkiye’den üye olan üç isimden birisi olan Profesör Mehmet Öztürk de kongrenin konuşmacıları arasında yer alıyor. Mehmet Öztürk, karaciğer kanseri üzerine bir konuşma yapacak. Masaya yatırılacak konular arasında evrim ve eğitim konusunun da yer aldığı kongrede, dünya genelinde moleküler biyoloji çalışmaları yürüten isimler üç gün boyunca çalışmalarının sonuçlarını tartışma imkânı elde edecek.

Kongre programına http://molbioturk.org/molbiyokon17/ adresinden ulaşılabilir.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle