GeriEğitim ESPE’nin ilk beşinde bir Türk üniversitesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

ESPE’nin ilk beşinde bir Türk üniversitesi

Türkiye’deki üniversiteler son yıllarda yurtdışındaki kuruluşların listesinde daha çok görünür oldu. ESPE’de de ilk beşte Türkiye’den bir üniversite yer aldı.

ESPE’nin ilk beşinde bir Türk üniversitesi

Bu başarılarından birine, Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi imza attı. Üniversite, pediatrik endokrinolojinin en prestijli organizasyonu ‘The European Society for Paediatric Endocrinology-ESPE’de ilk beşte kendine yer buldu. Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Neşe Akcan’ın cinsel gelişim kusuru olan çocuklar üzerindeki çalışması, ESPE 2015 Kış Okulu’nda ilk beş proje arasında yer alarak dünyadan sadece 26 bilim insanının çalışmalarını tanıtmaya hak kazandığı 54. ESPE Toplantısı’nda sunuldu. Barselona’da 4 bini aşan katılımcıyla gerçekleşen toplantıda Yrd. Doç. Dr. Neşe Akcan, İstanbul Tıp Fakültesi ile ortak yürüttükleri cinsel gelişim kusuru olan çocuklar üzerindeki klinik, hormonal ve genetik analizlerin veri derlemesini anlattı. Neşe Akcan, çalışmalarını uluslararası organizasyonlarda temsil etmekten mutluluk duyduğunu ifade ederek “Hem ülkemizi hem de üniversitemizi, alanında seçkin isimlerden oluşan platformlarda temsil etmek büyük bir onur. Yaptığımız çalışmaların kabul görmesi ve bu prestijli platformlarda seçkin katılımcılar arasında yer almak şahsım adına çok büyük bir mutluluk” dedi.

1962 yılında Zürih’te yapılan ilk toplantının ardından, giderek büyüyen; bugün ise pediatrik endokrinolojinin en prestijli organizasyonu olan ve 85 farklı ülkeden, “genç yaş grubunda hormon” ilişkili konularla ilgilenen 3 bini aşkın üyesiyle ESPE’nin temel hedefi, çocuk ve adolesan çağın diyabet gibi birçok endokrin sorunu konusunda ortak görüş birlikteliğinin sağlanması, endokrin sorunları olan çocuk ve adolesanlara en iyi medikal desteğin verilmesi, bu konuda çalışan hekimlere araştırma ve eğitim imkanları sunulması.

 

 

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle