GeriEğitim Eski sıralarına oturup öğrencilere model oluyorlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eski sıralarına oturup öğrencilere model oluyorlar

Zonguldak'ta 'Bir Zamanlar Ben de' adlı projeyle, bir dönem eğitim gördükleri okullara yıllar sonra gelmeleri sağlanan başarılı kişiler, bilgi ve deneyimlerini öğrencilerle paylaşarak onlara rol model oluyor. Bu kapsamda okula gelenlerden Köln Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Gencer, "Yeni nesillerin umuda ihtiyacı var” derken, Karabük Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyfullah Kara ise bunun öğrencilere motivasyon olacağını düşündüğünü belirtiyor.

Eski sıralarına oturup öğrencilere model oluyorlar

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde hayata geçirilen 'Bir Zamanlar Ben de' projesiyle, başarılı kariyerlere sahip kişilerin bir dönem yaşadıkları ilçe ve köylerine gelmeleri sağlanarak, burada eğitimlerini sürdüren öğrencilere rol model olmaları ve onların eğitimlerine katkı sağlamaları hedefleniyor.

Çaycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma Güzelleştirme ve Yardımlaşma Derneği, ilçe ve köy okullarında eğitim gören öğrencilerin eğitim hayatlarında farkındalık yaratmak, başarılı bir eğitim hayatına teşvik etmek amacıyla 'Bir Zamanlar Ben de' adlı proje başlattı.

Bölgede yetişen ve başarılı kariyerlere sahip kişileri bir dönem yaşadıkları ilçe ve köylere davet ederek burada eğitimlerini sürdüren öğrencilerle bir araya getiren dernek, öğrencilerin katılımcıların bilgi ve tecrübelerden yararlanmasını sağlıyor.

'Değerlerimizi geleceğimizle buluşturuyoruz' sloganıyla katılımcılar ile öğrenciler arasında köprü görevi üstlenen dernek, aynı zamanda başarılı öğrencilere sağlayacağı maddi destekle de onların iyi bir geleceğe sahip olması için gayret gösteriyor.

Eski sıralarına oturup öğrencilere model oluyorlar

'ÖĞRENCİLERİN HAYATA BAKIŞ AÇILARINDA ÖNEMLİ GELİŞMELER OLUYOR'
Dernek Başkanı Savaş Çiloğlu, geçmişte madencilikle geçimini sağlayan bölgede eğitime çok fazla önem verilmediğini, bu nedenle de bölgede tahsil görerek belli mevkilere gelen kişi sayısının az olduğunu söyledi.

Devletin sağladığı imkânlar sayesinde başarılı birer kariyere sahip bu kişileri yıllar sonra okullarına getirttiklerini belirten Çiloğlu, "Erken yaşta bölgemizden ayrıldıkları için bölgemizle bağları kopmuş. Bu projeye başlarken bunu fark ettik. Bizler, 'İlk önce mezun oldukları okullarında öğrencilerle buluşturalım' dedik. Köyleriyle olan bağlarını güçlendirmek, hayat ve başarı hikayelerini de öğrencilere anlatarak onlara örnek olmalarını istedik" diye konuştu.

Çiloğlu, katılımcıların projeyi duyduklarında mutlu olduklarını ve buna katkı sağlamak istediklerini anlatarak, şöyle devam etti:
"Buradan ayrıldıktan sonra ilk defa memleketlerinden birilerinin kendilerine dokunduğunu bizlere söylediler. Katılımcılar severek projede yer aldılar. Prof. Dr. Mustafa Gencer hocamız, bu proje için Almanya'dan gelerek proje içerisinde görev aldı. Bu değerlerimiz öğrencilerimizle buluştuktan sonra öğrencilerin moral, motivasyon ve hayata bakış açılarında önemli gelişmeler oluyor. Onlarda okuma azmi oluşuyor. Bunların birçoğu, 'İleride ben de hocalarım gibi okuyacağım' diyor. Bizler de dernek olarak, 'Yeter ki öyle olun, bizler sizin arkanızdayız' diyoruz. Ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerimizi tespit edip ileride burslar sağlayıp okumalarına maddi ve manevi destek olacağız. Bu değerlerimizin öğrencilerimizle buluşup örnek model olarak bölgedeki eğitime ciddi katkılarının olacağını düşünüyoruz ve o köyün kalkınmasına, ileriye gitmesine de vesile olsunlar istiyoruz."

Projenin sürekliliğinin olduğunu ve değerlerle öğrenciler arasında köprü olma görevini sürdüreceklerini belirten Çiloğlu, öğrencileri gelecekte iyi yerlere geldiklerinde projeye dahil etmek istediklerini ve sonraki kuşaklara da yararlı olmalarını sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Eski sıralarına oturup öğrencilere model oluyorlar'BU BENİM MANEVİ BORCUM'
Köln Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Prof. Dr. Mustafa Gencer de öğrencilere sağlayacağı faydaları düşündüğünde projede yer almayı kabul ettiğini belirterek, "Çocukların birçoğunun dedesini, babasını tanıyorum. Daha iyi imkânlarda eğitim alıyorlar. Onların daha iyi yerlere geleceklerini ve birçok kişiye umut olacaklarına düşünüyorum. Belli noktalara gelmiş kişileri okudukları okula getirip yeni nesillerle tanıştırmak çok kıymetli bir şey çünkü yeni nesillerin umuda ihtiyacı var. Her zaman yardımcı olmaya hazırım, neticede bu benim manevi borcum. Mutlu olmak için mutlu edeceksiniz, birilerine bir şeyler vereceksiniz" dedi.

Öğrencilere daha kalifiyeli hayat ve bakış açısı kazandırmayı hedeflediklerini anlatan Gencer, bunun geçmişte belli kişiler tarafından başarılmış olmasının öğrencilere örnek olacağını ve bu nedenle de onlarla bire bir iletişimde bulunmanın çok önemli olduğunu söyledi

'ÖĞRENCİLERE MOTİVASYON OLACAK'
Karabük Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seyfullah Kara ise çocukların örnek modellere ihtiyaç duyabileceklerini hatırlatarak, "Bunun öğrencilere motivasyon olacağını düşünüyorum. Çocukların başarılarında onları yukarıya doğru iten, ivme kazandıran bir faaliyet olduğunu düşünüyorum. Bu bölgemiz ve ülkemiz açısından faydaları olacak bir proje. Çünkü bu gençler kendi okullarından yetişen ve belli alanlarda başarılı olmuş büyüklerini gördükçe motive olacaklar, çalışmaya kendilerini verecekler ve ileriki yıllarda çok iyi yerlerde eğitim görerek kendisine, bölgesine ve ülkesine çok hayırlı hizmetlerde bulunmuş olacaklar" dedi.

Yeni Türkiye'nin öz güveni yüksek, ne yaptığı bilen nesillerin omuzlarında yükseleceğini belirten Kara, projenin çocuklara ve gençlere bu konuda fayda sağlayacağını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle