GeriEğitim Bakan Yılmaz: En çok öğretmen ihtiyacı İstanbul’da
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bakan Yılmaz: En çok öğretmen ihtiyacı İstanbul’da

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, en çok öğretmen ihtiyacının İstanbul’da olduğunu belirtti. Yılmaz, "En çok öğretmen ihtiyacımız eskiden Doğu’da olurdu, şimdi Doğu’da değil, İstanbul’da" dedi.

Bakan Yılmaz: En çok öğretmen ihtiyacı İstanbul’da

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Karabük’te Aydınlıkevler Ortaokulu bahçesinde düzenlenen Toplu Eğitim Kurumları Açılış Töreni’ne katıldı. Burada konuşan Yılmaz, Türkiye’nin en önemli önceliğinin eğitim olduğunu bildiklerini belirterek, "Bugün Türkiye, milli gelirinden eğitime yüzde 6,2 pay ayırıyor. Çok net olarak söylüyoruz, eğitime öncelik verdik, göstergesi de milli gelirden ayırdığımız paydır. Dün Avrupa’nın gerisinde 4’te 1’i kadar eğitime kaynak ayırırken bugün Avrupa’da milli gelirinden eğitime en fazla pay ayıran ülkelerden birisiyiz" dedi.

Bakan Yılmaz: En çok öğretmen ihtiyacı İstanbul’da

'KIZLARIMIZIN OKULLAŞMASINA BÜYÜK ÖNEM VERİYORUZ'
Kaliteli eğitim için birçok proje yürüttüklerini ifade eden Bakan İsmet Yılmaz, "Kızlarımızın okullaşmasına büyük bir önem veriyoruz. Liselerdeki kızlarımızın okullaşmasıyla erkeklerimizin okullaşması aynı, net yüzde 82. Yükseköğretimde ise kızlarımızın okullaşma oranı erkeklerden daha fazla. Biz geldiğimizde üniversitelerde kızlarımızın okullaşma oranı her 100 kızımızdan 12’si üniversiteye giderken şimdi her 100 kızımızdan 44’ü gidiyor, her 100 erkekten 40’ı gidiyor. Bir önceliğiniz varsa kızların eğitimine öncelik verin. Çünkü kız, annedir, eştir, toplumu değiştiren en önemli unsurdur" diye konuştu.

MARMARA’DA NORM KADRO YÜZDE 85
Türkiye’nin dört bir tarafına yeni okullar açtıklarını belirten Bakan Yılmaz, "Eskiden Doğu’ya daha az yatırım yapılırdı. Şimdi Doğu’ya daha çok yatırım yaptık. En çok öğretmen ihtiyacımız eskiden Doğu’da olurdu, şimdi İstanbul’da. Güneydoğu’da doluluk oranı yüzde 90. Doğu Anadolu’da yüzde 92. Marmara’da öğretmen doluluk oranı norm kadro yüzde 85. Önümüzdeki dönem öğretmen doluluğuna dikkat edeceğiz" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Yılmaz, okul yaptıran hayırsever iş adamlarına plaket verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle