GeriEğitim Ek yerleştirme için yarın son gün
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ek yerleştirme için yarın son gün

Üniversitelerdeki boş kontenjanlara yapılacak ek yerleştirme için başvuru süresi yarın sona erecek.


Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), üniversitelere ÖSS merkezi yerleştirme sonucunda boş kalan, yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan ve 2007-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınlandıktan sonra açılan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına ek yerleştirme yapacak.
Ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2007-ÖSYS merkezi yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş (veya Açıköğretim Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş) olmak gerekiyor.
2007-ÖSYS'de sadece sınavsız geçiş için başvuran adaylardan Açıköğretimin kontenjansız programları hariç bir yükseköğretim programına yerleşmemiş olanlar da 2007-ÖSYS ek yerleştirmeye başvurabilecekler.
2007 yılında özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarına kesin kayıt yaptırmış olanlar da ek yerleştirmeye başvurabilecekler
2007-ÖSYS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (Açıköğretim Fakültesinin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirme için başvuramayacak.
Adaylar ek yerleştirme için hazırlanan kılavuzu ÖSYM'nin sınav merkezi yöneticiliklerinden 3 YTL karşılığında satın alabilecekler veya ÖSYM'nin “osym.gov.tr” adresinden ulaşılabilen internet sitesinde görebilecekler.
Tercih işlemleri, başvuru merkezleri aracılığıyla veya kişisel olarak internet üzerinden yapılacak. Postayla ÖSYM'ye gönderilen tercih formları, işleme alınmayacak.
Ek yerleştirme işlemleri, “2007 ÖSS Öğrenci Seçme Sınavı Kılavuzu”, “2007 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu” ile “2007 ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu”nda belirtilen esaslara göre yapılacak.
Üniversitelerin ön lisans programlarında toplam 48 bin 753, lisans programlarında ise 18 bin 954 olmak üzere toplam 67 bin 707 boş kontenjan bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle