GeriEğitim Ek puana altyapı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ek puana altyapı

Ek puana altyapı

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, belediyelerle yapılacak protokoller kapsamında açılacak sosyal etkinlik merkezlerinin TEOG’da sanatsal ve sportif faaliyetlere katılan öğrencilere verilecek ek puan konusunda bir altyapı oluşturacağını belirtti.

MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, öğrencilerin sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılımlarını artırmak için açılacak ‘sosyal etkinlik merkezleri’yle ilgili bilgi verdi. Tekin konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bakanlığımızla protokol yapan belediyeler, sosyal etkinlik merkezleri açabilecek. Ne tür eğitim yapacaklarını bize detaylı sunacaklar. MEB’in onayından geçecekler. Bakanlığımız müfettişleri pedagojik olup olmadığını, protokole uygun davranıp davranmadığını denetleyecek. Etüt merkezleri Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edilmeden önceki haliyle de çabamız buydu. Fakat AYM yaş koşulunu iptal edince etüt merkezleri dershaneye dönüştü. Bunu arzu etmiyoruz. Tersine öğrencilerimiz çocukluklarını yaşasın, yeteneklerini geliştirsin, ders dışında aktiviteler yapsın, derdimiz bu. İptal kararıyla bu meramımız ortadan kalkmış oldu. Dershaneciliğe dönünce de yeni formül olarak bu devreye girdi. Belediyelerimiz de çok istekli. Her siyasi partiden birçok belediye bu etkinlikleri yapmak istiyor. Biz de kriterleri belirliyoruz. Çok fazla başvuru olduğunda belediyeler kontenjanları, kapasiteleri doğrultusunda bir yetenek sınavı yapabilir.

Bu etkinliklerin çocuklarımızın bir üst eğitim kurumuna yerleştirilmesinde kullanılmasını sağlamak istiyoruz. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminde sanatsal ve sportif faaliyetlere katılan öğrencilere ek puan verilmesini bir süredir konuşuyoruz. Daha önce Kültür ve Spor bakanlıklarıyla protokol yaptık. Şimdi belediyelerle de işbirliği gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımıza maksimum imkân sunulsun, sonra bunları objektif değerlendirme olanaklarımız oluşsun istiyoruz. Bunları e-Okul üzerinden nasıl değerlendirebiliriz, çalışmasını yapacağız. Ardından da bu değerlendirmeyi hayata geçireceğiz.” 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle