GeriEğitim "Eğitimin üzerinde hassasiyetle duruyoruz"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Eğitimin üzerinde hassasiyetle duruyoruz"

"Eğitimin üzerinde hassasiyetle duruyoruz"
refid:24721278 ilişkili resim dosyası

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, genç nüfusun Türkiye'nin en önemli gücü olduğunu belirterek, "Bu gücün geleceğe en iyi şekilde taşınması, bir ulu çınara dönüşmesi için eğitim ve öğretim üzerinde hassasiyetle duruyoruz" dedi.

16 milyon öğrenci ile 870 bin öğretmenin 550 bin derslikte eğitime başladığını anlatan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç öğrenci ve velilerle birlikte Türkiye nüfusunun yarısına yakınının bugün okul bahçelerinde olduğunu söyledi. Türkiye'de sadece eğitime başlayan öğrenci sayısının bile Avrupa'daki birçok ülkenin nüfusundan fazla olduğuna dikkati çeken Arınç şöyle konuştu:

"İsveç ve Danimarka'yı birleştirdiğinizde onların tüm yurttaşları bugün bizim yavrularımızın sayısı kadardır. 16 milyon genç nüfusumuzun kıymetini bilmeliyiz. Bizim ülkemiz çocuklar ve gençler konusunda bereketli bir ülkedir. Genç nüfus bizim en önemli gücümüzdür. Bu gücün geleceğe en iyi şekilde taşınması, bir ulu çınara dönüşmesi için eğitim ve öğretim üzerinde hassasiyetle duruyoruz.”

Özel Hasan Tanık Ortaokulu'nun yeni kampüsünün açılışına katılan Arınç, bugün 16 milyona yakın öğrencinin arkadaşlarına, öğretmenlerine ve eğitim yuvalarına kavuştuğunu belirti. Yeni eğitim ve öğretim yılının hayırlı olmasını diledi. Torunu Mehmet Akif Yeter'in de öğrencileri arasında bulunduğu okulun açılışında, hem torunu hem de diğer öğrencilerle birlikte olmaktan duyduğu sevinci ve heyecanı anlattı. Arınç, okulun yeni yerleşkesinin Ankara'nın hatta Türkiye'nin en güzel eğitim kampüslerinden biri olduğunu söyledi. Okula adını veren Hasan Tanık'ın, üniversite öğrenciliğinin ilk yılında yaşamını yitirdiğini belirten Arınç, Tanık'a rahmet dileyerek, "İnanıyorum ki Hasan Tanık gibi binlerce gencimiz bu okullardan çok güzel ideallerle mezun olacaklar, büyüklerine, ülkemize, insanlığa büyük hizmetlerde bulunacaklar" dedi.

Son 10 yılda atılan adımların eğitime verilen önemi en iyi şekilde gösterdiğine anlatan Arınç, eğitime ayrılan bütçenin 2002'ye oranla 7,5 kat arttığını, eğitimin en büyük bütçe kalemlerinden biri haline geldiğini söyledi. Arınç şöyle devam etti:

"Sadece bütçeyi artırmakla, daha fazla para vermekle eğitim olmuyor. Eğitim için hem altyapı hem eğitimcinin kalitesi çok önemli. Eğitimde altyapı çalışmaları her geçen gün daha iyi bir noktaya gelmektedir. 2003'ten Ocak 2013'e kadar 39 bin 109'u hayırsever vatandaşlarımız tarafından olmak üzere 188 bin yeni derslik yapılarak eğitim ve öğretimin hizmetine sunulmuştur."

"Çocuklarınızla ilginizi hiç kesmemelisiniz"

Eğitimdeki sorunların sadece bütçeden yapılacak harcamalarla çözülemeyeceğini
vurgulayan Arınç, özel eğitim kurumlarının da eğitim alanındaki en önemli kaynaklardan olduğunu belirtti. Hasan Tanık Okulu'nun, Samanyolu Eğitim Kurumları bünyesinde yer aldığını hatırlatan Arınç, şunları dile getirdi:

"Samanyolu Eğitim Kurumları da yıllardır Türkiye'de eğitim alanında en büyük başarılara sahip olmuş, öğrencileri, öğretmen ve idarecileriyle en saygın kurumlarımızdan biridir. Bugün sadece bu okul değil Ankara'da onlarcası, Türkiye'de binlercesi, Türkiye'nin her yerinde büyük hizmetler vermektedir. Çocuklarımızla birebir ilgilenilmekte, eğitimin en son teknolojik imkanları kullanılmakta ve yavrularımız geleceğe en iyi şekilde hazırlanmaktadır. Dolayısıyla bu eğitim kurumlarımızın kurulmasını işaret eden, katkıda bulunan, maddi destek sağlayan ve eğitimi kendileri için en önemli mesele haline getiren bütün büyüklerimize, idarecilerimize, öğretmenlerimize çok teşekkür ediyorum."

Öğrencilik döneminde büyüklerinin "Allah zihin açıklığı versin" sözleriyle okula uğurlandığını aktaran Arınç, "Allah çocuklarımıza zihin açıklığı versin, onları başarılı kılsın" temennisinde bulundu. Öğretmenlerin ve idarecilerin velilerden bir isteği olduğunu dile getiren Arınç, velilere "Çocuklarınızla ilginizi hiç kesmemelisiniz. Onları takip etmelisiniz, onlarla birlikte olmalısınız. Çocuklarınızın ne yaptığından, nereye gittiğinden, kimlerle arkadaşlık kurduğundan, derslerini yapıp yapmadıklarından, haftasonu varsa kurslara katılıp katılmadığından emin olmalısınız. Çocuklarınızla birlikte olursanız onların başarıları mutlaka daha da artmış olacaktır" diye seslendi.

Okul Müdürü Eyüp Çetin de, törende yaptığı konuşmada, 6 yıl önce 450 öğrenciyle eğitime başladıklarını, geçen yıl ilkokul ve ortaokul olarak yeni binalarına geçtiklerini, bu yıl da anaokulu, ilkokul ve ortaokul olarak yeni kampüste eğitime devam edileceklerini belirtti. "4+4+4" sisteminin hedeflediği çerçevede, aynı kampüste ancak kendi içinde bağımsız birimlerle yeni kampüsün şekillendirildiğini kaydeden Çetin, bin 250 öğrencinin eğitim göreceği okulda, 65 derslik bulunduğunu söyledi.

Halkoyunları ve ilkokul öğrencilerinin Türk büyükleri gösterisi sunduğu törende, 2’nci sınıf öğrencisi Halide Gül Karataş da İstikla Marşı'nı okudu. Arınç, Karataş'ı yanına çağırıp öperek tebrik etti.

Torunuyla aynı sırada

Törenin sonunda kurdele keserek okulun açılışını gerçekleştiren ve ilk zili çalan Arınç, daha sonra kızı Ayşenur Yeter, damadı Ekrem Yeter ve ortaokula başlayan torunu Mehmet Akif Yeter ile sınıfa geçti. Torunu Mehmet Akif ile yan yana oturarak fotoğraf çektiren Arınç, küçük torunu Reyyan'ı da yanlarına çağırdı. Sınıflarda kaç öğrenci olduğunu soran ve bilgi alan Arınç, torununun öğretmeniyle sohbet etti. Mehmet Akif'i, öğretmenine "Eti senin kemiği benim derlerdi eskiden. Kemiği de senin olsun. Güzel yetişsinler" diyerek emanet eden Arınç, sınıftaki öğrencilere başarı diledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle