GeriEğitim Eğitimcilerin toplu sözleşmedeki kazanımları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eğitimcilerin toplu sözleşmedeki kazanımları

Eğitimcilerin toplu sözleşmedeki kazanımları
refid:29901352-spot ilişkili resim dosyası

Toplu sözleşme görüşmeleri sonuçlandı. Buna göre, müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016'da haftada 2 saat ek ders ücreti ödenecek. Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan sınavlarda görev alanlar ise, 1 oturum için 2016 Ocak'ta 140 lira, Temmuz'da 147 lira, 2017 Ocak'ta 152 lira, Temmuz'da 158 lira alacak.

Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, toplu sözleşmede eğitim, öğretim ve bilim hizmet kolunda çalışanların da önemli kazanımlar elde ettiklerini belirterek, "Toplu sözleşme sonunda mutabakata vardığımız 2006'dan sonra göreve başlamış memura, bir derece verilmesi kazanımından, şu anda atanma bekleyen 37 bin öğretmen adayı arkadaşımız da yararlanacak. Çünkü 15 Ocak 2016 günü memur olan bütün arkadaşlarımız bir derece almış olacaklar. Bunun için de yeni başlayan arkadaşlarımıza da 'hayırlı olsun' diyoruz. Bu dönem içerisinde yaklaşık 350 bin eğitimci arkadaşımız kamu hayatına katılmıştır. Bunların her birisi için değerlendirdiğimizde bir derece önemli bir kazanım olarak da yansımış oldu" dedi.

Toplu sözleşme sonucunda, 2016'da ilk altı ayda yüzde 6, ikinci altı ayda yüzde 5, 2017'de birinci altı ayda yüzde 3, ikinci altı ayda yüzde 4 zam alındığını hatırlatan Selvi, "Zamların neye tekabül ettiğini bir kaç örnekle izah etmek istiyorum. 9'un 1'indeki bir öğretmen arkadaşımız 1 Temmuz itibarıyla 2 bin 322 lira alıyordu. Ama gelecek yıl, Temmuz 2016 itibarıyla 2 bin 585 lira almış olacak. Yine 1'in 4'ündeki bir arkadaşımız 1 Temmuz 2015 itibarıyla 2 bin 697 TL maaş alırken yine 1 Temmuz 2016'da 3 bin 2 lira almış olacak" diye konuştu.

Bu oranlar doğrultusunda, 5'in 1'indeki bir şefin, Temmuz 2015 itibarıyla 2 bin 218 lira alırken, gelecek yıl 2 bin 468 lira alacağını belirten Selvi, 14'ün 1'indeki bir memurun Temmuz 2015 itibarıyla 2 bin 52 lira alırken, gelecek yılın aynı ayında 2 bin 283 lira alacağını söyledi. Bunların yalın maaşlar olduğunun vurgulayan Selvi, enflasyon farkının da maaşlara yansıtılacağını belirtti.

NÖBET İÇİN EK DERS ÜCRETİ VERİLECEK

Cuma namazı için de planlama yapıldığını hatırlatan Selvi, yeni düzenlemeyle tüm çalışan ve öğrencilerin rahat bir şekilde ibadetlerini gerçekleştireceğini söyledi.
Nöbet için müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016'da haftada 2 saat, 2017'de ise haftada 3 saat ek ders ücreti ödeneceğini bildiren Selvi, Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan sınavlarda görev alanların, 1 oturum için 2016 Ocak'ta 140 lira, Temmuz'da 147 lira, 2017 Ocak'ta 152 lira, Temmuz'da 158 lira
alacağını belirtti.

Eğitim, öğretim ve bilim hizmet kolunda toplu sözleşme kazanımlarından bazıları şöyle:

"-Kurs merkezlerinde görevli memur ve hizmetlilere fazla çalışma ücreti ödenecek.
-Kredi ve yurtlar kurumunda fazla çalışma ücretleri bir kat artırımlı ödenecek.
-Yabancı dil sınavlarında her bir komisyon üyeliğine ücret ödenecek.
-Geliştirme ödeneğinin ödenmesine 2016 ve 2017 yıllarında da devam edilecek.
-Üniversitelerin ikinci öğretimdeki fazla çalışma ücretine ilişkin sınırlamalar daraltılacak.
-İLKSAN üyeliği isteğe bağlı olacak.
-Genel idari izinli olma durumu ile öğrencilerin sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları nedeniyle ders/eğitim öğretim görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenlerin bu sürelerde belirtilen görevleri yapmış sayılması uygulaması sürecek.
-Ders dışı eğitim çalışmaları kapsamında öğretmenlerin alabileceği ek ders saati sayısı sınırına ilişkin yüzde 20 artırım uygulanması devam edecek.
-Sınav komisyon üyeliği ve sınav gözcülüğü kapsamında ek ders ücreti ödenmesine ilişkin görev sayısı sınırlamasının uygulanmaması sürecek.
-Öğretmenlerle ilgili mevzuata göre öğretim yılı başında ve sonunda yaptıkları meslekle ilgili çalışma sürelerinde haftada 15 saat olarak ödenmekte olan ek ders ücretinin bundan faydalanamayan rehber öğretmenlere de ödenmesine devam edilecek.
-İkili öğretim yapan örgün eğitim kurumları yöneticilerine haftada 2 saat artırımlı ilave ek ders ücreti ödenmesine devam edilecek.
-Ek ders ücretinin yüksek lisans yapmış olanlara yüzde 5, doktora yapmış olanlara yüzde 15 artırımlı ödenmesi sürecek."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle