GeriEğitim Eğitimcilerden yönetici sınavında kayırma iddiası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eğitimcilerden yönetici sınavında kayırma iddiası

Denizli'de Eğitim-İş Sendikası üyeleri, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yaptığı yönetici mülakat sınavlarında kayırma olduğunu iddia etti.

Denizli Şube Sekreteri Gökhan Okulu, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yaptığı yönetici mülakat sınavlarında 90 üzeri puan alan 13 kişiden 12'sinin Eğitim-Bir-Sen üyesi olmasının düşündürücü olduğunu belirtip, sınav sonuçlarını eğitim camiasının kuşkuyla karşıladığını söyledi.
Eğitim-İş Sendikası Denizli Şubesi Sekreteri Gökhan Okulu, yönetim kurulu üyeleriyle basın toplantısı düzenledi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı yönetici atama yönetmeliğinin kayırmacı anlayışın ürünü olduğunu ileri süren Okulu, mülakatlarda ortaya çıkan sonucun da, bunun kanıtı olduğunu ifade etti.
Okulu, Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü'nün yaptığı yönetici mülakat sınavlarında 90 ve üzeri puan alan 13 adaydan 12'sinin Eğitim-Bir-Sen üyesi olduğunu belirtip, şöyle konuştu:

"Denizli'de boş olan yöneticilik kadroları ilan edilmiş ve kayırmacı maddenin öngördüğü doğrultuda sözlü sınavlar yapılmıştır. Bazı adayların sözlü sınavdan yüksek puan alarak, yazılı sınavdaki eksikliklerinin sınav komisyonunca kapatılmaya çalışılmasını dikkatle izliyor ve esefle karşılıyoruz. Yapılan sözlü sınav ile ilgili tarafımızda şaibe ve adam kayırmacılığı yapıldığı kanaati oluşmuştur. Bu kanaatin oluşmasının önüne geçilebilmesi için İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden sözlü sınavın yapılışı esnasında kamera kaydı yapılmışsa bu kaydı sendika temsilcilerine izleterek kendilerini aklamalarını bekliyoruz."
Sözlü sınav süresinin her aday için eşit olmadığını iddia eden Okulu, "Sözlü sınavda 90 puan ve üzeri alan 13 adayın 12'sinin Eğitim-Bir-Sen üyesi olması düşündürücüdür. Söz konusu sendikanın söylentilere rağmen sessiz kalması düşündürücüdür. 13 aday içinde sözlü sınavda 90 puan ve üzeri alan adayların 6'sının Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olması belli bir siyasi anlayışa hizmet etme gayreti olduğunu akıllara getiriyor. Yazılı sınavda il birincisi olan adayın, sözlü mülakatta 71 puan alması da oldukça düşündürücüdür. Yazılı sınavda 72 alan bir aday da sözlü mülakatta 96 puan almıştır" diye konuştu.
Okulu, sınavın eğitim camiasında kuşkuyla karşılandığını dile getirip, Milli Eğitim Müdürlüğü'nü açıklama yapmaya, Denizli Valiliği'ni de konuya müdahil olmaya çağırdı.

Koltuk yakıp, Milli Eğitim Müdürünü istifaya davet ettiler

Tokat'ta, Türk Eğitim- Sen üyesi bir grup, geçen hafta yapılan okul müdürlüğü sözlü mülakatında sendika ayrımı yapıldığını iddia ederek eylem yaptı. Grup üyeleri, protesto için getirdikleri koltuğu yaktı. Cumhuriyet Meydanında toplanan Türk Eğitim- Sen üyesi bir grup, geçtiğimiz hafta yapılan okul müdürlüğü sözlü mülakatında Eğitim Bir-Sen üyelerine fazla puan verildiğini iddia ederek protesto eylemi gerçekleştirdi. Üzerine, 'Yandaş müdür koltuğu' yazılı pankart koydukları koltuk getiren 20 kişilik grup haksızlık yapıldığını iddia etti. Türk Eğitim- Sen Şube Başkanı Hakan Akkaya yazılı sınava girip mülakata giren idareci adaylarından 90 üzeri puan verilen 32 adayının tamamının Eğitim Bir Sen üyesi olduğunu söyleyerek, "Türk Eğitim Sen üyesi adayların tamamına yazılı sınavdan almış oldukları puanın çok altında sözlü puanı verilirken, yandaş ve yalaka sendika üyelerine tam tersine puanlar verilmiştir. Öyle ki, yazılı sınavdan 70 puan alarak en alt sınırdan sınavı kazanan sendika üyelerinden birisine 92.40, diğerine 92 sözlü puanı verilmiştir. Yine 71 yazılı sınav notu iki adayın birisine 91.65 diğerine 89.05 sözlü puanı verilerek öne geçirilmiştir" dedi. Başkan Akkaya, açıklamasının devamında İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve komisyon üyelerini istifaya davet etti.

Açıklamanın ardından grup üyeleri protesto için getirdikleri koltuğu yaktı. Bir süre yanan koltuk daha sonra grup üyeleri tarafından söndürüldü. Grup daha sonra dağıldı.

Bursa’da da öğretmenler koltuk yaktı

Bursa'da da, Milli Eğitim Müdürlüğü önünde toplanan Türk Eğitim-Sen üyesi bir grup öğretmen, okul müdürlüğü sınavlarında haksızlık yapıldığını iddia ederek, yönelik tepkilerini koltuk yakarak gösterdi. Merkez Osmangazi ilçesi Çarşamba Mahallesi Darmstad Caddesi üzerinde bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğü binası önünde toplanan Türk Eğitim Sen üyesi bir grup öğretmen okul müdürlükleri için yapılan sınav ve sonrasındaki mülakatlarda haksızlık yapıldığın öne sürdüler. Öğretmenler yanlarında getirdikleri üzerinde 'Yandaşa mahsus müdür koltuğu' yazan koltuğu benzin dökerek yaktılar. Kısa sürede alevlerin sardığı koltuğa Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanları yangın söndürme tüpüyle müdahale ederek söndürdü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle