GeriEğitim Eğitim sendikalarından okulda şiddete önlem çağrısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Eğitim sendikalarından okulda şiddete önlem çağrısı

Eğitim sendikalarından okulda şiddete önlem çağrısı

İzmir Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen’in iki öğrencisi tarafından vurularak öldürülmesi ve Iğdır'da bir müdür yardımcısının darp edilmesinin ardından, eğitim sendikaları öğretmene şiddette ortak tepki göstererek, okullarda gerekli tedbirlerin alınması çağrısında bulundu.

İzmir Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen’in iki öğrencisi tarafından pompalı tüfekle vurularak öldürülmesinin ve Iğdır'da MEV Anadolu Lisesi Müdür Başyardımcısı Yücel Düzci'nin saldırıya uğrayan öğrencilerini korumaya çalışırken darp edilmesinin ardından eğitim sendikaları şiddete karşı tepki gösterdi. Türkiye'nin farklı illerinde ortak eylemler yapan eğğitim sendikaları, okullardaki şiddet olaylarıyla ilgili gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulundu. Sendikaların açıklamaları özetle şöyle:

Eğitim sendikalarından okulda şiddete önlem çağrısı

ÖĞRETMENLER, ÖĞRENCİLER İÇİN VAR
Türk Eğitim-Sen: Öğretmene ve kamu çalışanlarına yönelik şiddet hadiseleri üzerine ciddi idari ve hukuki tedbirler ivedilikle alınmalı. Şiddet vakaları konusunda önleyici ve caydırıcı tedbirleri hayata geçirecek mevzuat düzenlemeleri zaman kaybedilmeksizin hayata geçirilmeli. Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliklerinin giderilmesi, okullarda güvenlik önlemlerinin alınması vs. gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının artırılmasına yönelik önlemlerin alınması kaçınılmazdır. Öğretmene verilen değer konusunda öğrenci ve ailelerin bilinçlendirilmesi, öğretmene şiddet vakalarının önünün alınması anlamında gözden kaçırılmaması gereken konuların başında gelmeli. Biz öğretmenler, öğrencilerimiz için varız. En büyük sevinç ve gurur kaynağımız, öğrencilerimizin başarı ve mutluluğudur. İzmir’deki gibi münferit olaylar üzerinden öğrencilerimize karşı duyduğumuz sevgi ve sahiplenme hissinden kimse şüphe etmesin. Buradan ailelere de çağrıda bulunuyoruz: Çocuklarınız, çocuklarımızdır. Onları daha güzel bir geleceğe hazırlamak için en az sizler kadar istekli olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Takdir edersiniz ki, eğitim, okul, aile ve çevre ile bütün olarak yürütülen bir süreçtir. Sizden tek arzumuz; öğrencilerimizle aramızda oluşturduğumuz sevgi ve saygıya dayalı beraberliğimize katkı sağlamanızdır.

ŞİDDETİN VARDIĞI NOKTANIN GÖSTERGESİ
Eğitim-Bir-Sen: Sebebi ne olursa olsun, iki lise öğrencisinin okul yöneticisine karşı öldürme kastıyla hareket etmesi, şiddetin vardığı noktanın en açık göstergesi. Son dönemlerde öğretmenlerin emeğini yok sayan, itibarını örseleyen, eğitimdeki etki alanını daraltan, eğitimin aktörünü neredeyse bir figürana dönüştüren, bu mesleği her türlü haksızlığa ve saldırıya açık hâle getiren anlayış, geldiğimiz noktanın sebebi. Şiddete başvuranları kınıyor, yetkilileri gereken tedbirleri ivedilikle almaya ve kamuoyunu daha duyarlı davranmaya çağırıyoruz.

BOYUTU GİDEREK TIRMANIYOR
Eğitim-Sen: Yaşanan bu acı kaybımız, eğitimde şiddeti artıran ve her fırsatta öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran politikalarının sonucudur. Okulların çeteleşme ve şiddet yuvası haline gelmesi giderek artıyor ve şiddetin boyutu giderek tırmanıyor. Başta meslektaşımızın ailesi olmak üzere tüm eğitim emekçilerine baş sağlığı diliyoruz.

OKULLAR GÜVENLİ ALAN OLMAKTAN ÇIKTI
Eğitim-İş: Ne yazık ki bilim yuvası olması gereken okullarımız, hem eğitim çalışanları hem de öğrencilerimiz için güvenli alanlar olmaktan çıktı. Her türlü öğretmene şiddet eyleminin karşısında duracağımızı ve tepkimizi tüm demokratik yollarla ortaya koyacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle