GeriEğitim Edirne’de okullar depreme karşı güçlendirilecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Edirne’de okullar depreme karşı güçlendirilecek

Valiliğin üniversiteyle birlikte yürüttüğü proje kapsamında 63 okul binası depreme karşı güçlendirilecek.

‘Okullarımız Güçleniyor’ projesiyle Edirne Valiliği ve İstanbul Aydın Üniversitesi arasında 63 okul binasının depreme karşı güçlendirilmesine yönelik iş birliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında, Güney Marmara Fay Hattı’na yakın bölgede yer alan Keşan, İpsala, Meriç ve Enez ilçelerindeki okul binalarına öncelik tanınacak.
Edirne Valisi Hasan Durue, kentteki depreme karşı güçlendirilmesi ve yıkılması gereken okulların tespit edilmesi amacıyla çalışma yapıldığı söyledi. 63 okulun deprem performansının ölçüleceğini belirten Duruer, “Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah en kısa sürede Edirne’deki okullarımızın depremle ilgili durumunu ortaya çıkarmış olacağız” diye konuştu.
Üniversite Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli ise, üniversitelerin eğitim faaliyetlerinin yanı sıra sosyal sorumluluk çalışmaları da yapması gerektiğini belirtti. Çalışma kapsamında inşaat laboratuvarını, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan riskli binaların tespitine yönelik yetkilendirme belgesi ve akreditasyon alarak yaptıklarını söyledi.
Okulların depreme karşı dayanıklılığının tespit edileceği çalışmalar, yıl sonuna kadar tamamlanacak. İhtiyaç duyulan binalardaki güçlendirme işlemleri de 2014 yılı içerisinde bitirilecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle