GeriEğitim e-Devlet, YÖK’ün iş yükünü azalttı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

e-Devlet, YÖK’ün iş yükünü azalttı

Yurtdışındaki üniversitelerde öğrenim görmek isteyen öğrencilerin talep ettiği ‘Okul Tanıma Belgesi’nin e-Devlet üzerinden verilmeye başlanmasıyla YÖK'teki iş yükünün önemli oranda azaldığı belirtildi. Yeni uygulamayla YÖK'ten belge alanların sayısı yüzde 92 azaldı.

e-Devlet, YÖK’ün iş yükünü azalttı

Yurtdışındaki üniversite ve programının Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından tanındığını gösteren ‘Okul Tanıma Belgesi’nin e-Devlet üzerinden verilmeye başlanmasıyla belgeyi elden almak için başvuranların sayısında büyük düşüş yaşandı. Edinilen bilgiye göre daha önce belgeyi elden almak için YÖK'e günlük ortalama 75 kişi başvuru yaparken, hizmetin e-Devlet üzerinden sağlanmasıyla bu sayı yüzde 92 azalarak 6'ya düştü.

Yıllık yaklaşık 27 bin öğrencinin başvuru yaptığı belgeyi, hizmetin kullanıma sunulduğu 27 Ekim'den bugüne kadar e-devlet sistemi üzerinden 3 bin 200'den fazla kişi aldı. YÖK'ten elden alınan belge sayısı ise 250 oldu.

MALİYET VE ZAMAN TASARRUFU SAĞLANDI
Belgenin e-Devlet üzerinden alınabilmesi hem yurtdışı hem de yurtiçindeki öğrencilerin bulundukları yerden işlemlerini tamamlayabilmelerine imkân tanıdı. Belgeyi e-Devlet sistemi üzerinden alacaklardan, ıslak imzalı başvuru dilekçesi ve ücret de talep edilmiyor. Uygulama, hem YÖK hem de başvuru sahipleri açısından maliyet ve zaman tasarrufu sağlıyor.

Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun öğrencilerin, ‘Yurt Dışı Diploma Denklik Belgesi’ alabilmesi için mezun oldukları üniversite ve programının YÖK tarafından tanındığını gösteren ‘Okul Tanıma Belgesi’ne sahip olmaları gerekiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle