GeriEğitim Dünyaca ünlü beyin cerrahı Gazi Yaşargil, Türkiye’de
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dünyaca ünlü beyin cerrahı Gazi Yaşargil, Türkiye’de

Dünyaca ünlü beyin cerrahı Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil, Yeditepe Üniversitesi’nin akademik kadrosuna katıldı. Kendisi için düzenlenen törende konuşan Yaşargil, gençlere seslenerek, “ Kendinizden korkmayın, yaratıcı olmaya çalışın. Daha yapacak çok iş var” dedi.

Dünyaca ünlü beyin cerrahı Gazi Yaşargil, Türkiye’de
refid:27299678 ilişkili resim dosyası

Microcerrahi alanında yaptığı çalışmalarıyla tanınan, dünyanın saygın bilim insanları arasında yer alan ve Neurosurgery dergisi tarafından “Yüzyılın Beyin Cerrahı” seçilen Prof. Dr. Yaşargil, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde klinik ve akademik çalışmalarını sürdürecek. Dün akşam Yeditepe Üniversitesi tarafından onuruna verilen törende konuşan Prof. Dr. Yaşargil, Türkiye’de olmaktan çok mutlu olduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyeti şevkiyle yetiştiğini anlatan Yaşargil, sunumunu Bedrettin Dalan’a adadığını belirterek, “Hafıza kültürünün mutlaka geliştirilmesi gerekiyor. Türkiye’de bilim yok deniliyor ama doğru değil. Bildiklerimiz hiç korkmadan anlatacağız. Kendinizden korkmayın, yaratıcı olmaya çalışın. Daha yapacak çok iş var” dedi.

Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurcan Baç da, araştırma alanında önemli proje yaptıklarını, uluslararası alanda da bu faaliyetlerine devam ettiklerini söyledi. Prof. Dr. Yaşargil’in nöroşirurji alanında yaptığı yeniliklere değinerek, Yaşargil ile aynı üniversiteden olmaktan mutlu olduklarını belirtti ve “Hoş geldin” dedi.

Bedrettin Dalan’ın mesajı okundu

Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl de önemli bir gün yaşadıklarını belirterek Prof. Dr. Yaşargil ile ilk defa kitapları aracılığı ile tanıştığı anlatak. “Bugün duyduğum mutluğu tahmin edemezsiniz. Prof. Dr. Yaşargil binlerce insanın yaşamını değiştirdi. Sayısız bilimsel çalışmaya imza atarak bilim dünyasına katkı yaptı. İnsan beynine, insana nasıl bakılır, bu felsefeyi öğretti. Öğrencilerimize bu eğitim şansını verdiği için minnetlerimi sunuyorum. Bir hayalimiz daha gerçekleşti” dedi. Bu hayali gerçekleştiren üniversiteni kurucu başkanı Bedrettin Dalan’a şükran duyduklarını dile getiren Bingöl, Bedrettin Dalan’dan gelen, Prof. Dr. Gazi Yaşargil’in Türkiye’de çalışmaların devam etmesinden duyduğu memnuniyeti ve teşekkür mesajını içeren mektubunu okudu.
Çok sayıda akademisyenin katıldığı tören sonunda üniversite yönetimi tarafından Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil’e kendi beyninin traktografisi verildi.

Prof. Dr. Gazi Yaşargil Kimdir?

Beyin ve sinir cerrahı olan Prof. Dr. M. Gazi Yaşargil 1925’te Diyarbakır Lice’de doğdu. Ankara Atatürk Lisesi’ndeki eğitimini ardından 1943 yılında Almanya'daki Friedrich Schiller Üniversitesi'nde tıp eğitimi almaya başladı. 1945'de Basel Üniversitesi'nde tıp eğitimine devam ederek 1949’da mezun oldu. 1950- 1953 yılları arasında asistanlık görevleri ardından 1953’te Zürih Üniversitesi Beyin Cerrahisi Kliniği’nde uzmanlık eğitimine başladı. 1960’da doçent, 1965’te profesör, 1973’te ordinaryüs profesör oldu.1957 ve 1965 yılları arasında Zürih’teki üniversite hastanesinde çalışmalarını sürdürdü. Yaşargil, 1965 ve 1966 yılları arasında, Amerika Birleşik Devletleri’nin Burlington kentindeki Vermont Üniversitesi’nin Nöroşirüji Bölümü’nde, Profesör Peardon Donaghy ile birlikte mikrovasküler cerrahi alanında çalışmalar yürüttü. 1967’de Zürih’e dönüp çalışmalarıyla nöroşirürji alanında yeni çalışmalar yaparak 1968’de mikrocerrahi laboratuvarını kurdu. 25 yıl boyunca beş kıtadan 3000’den fazla cerraha mikrocerrahi tekniğini öğretti. Zürih Üniversitesi’nden 1993’te emekli olan Yaşargil, 1993- 2013 tarihleri arasında ABD’de Arkansas Üniversitesi’nde görev aldı. “ Oxford- İngiltere”, “ Little Rock- ABD”, “Beijing–Çin”de Prof. Dr. Yaşargil’in adıyla mikrocerrahi laboratuvarı açıldı. Ayrıca Arkansas Üniversitesi’nde “Yaşargil Kürsüsü” kuruldu. 1999 yılında Neurosurgery dergisi tarafından “Yüzyılın Beyin Cerrahı” seçilen Prof. Dr. Yaşargil, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde klinik ve akademik çalışmalarını sürdürüyor.Yorumları Göster
Yorumları Gizle