GeriEğitim Down sendromlu çocuklar araçlarla tur attı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Down sendromlu çocuklar araçlarla tur attı

'Kromozom Saymayan Dostlar' temasıyla düzenlenen etkinlikte, down sendromlu çocuklar resim ve balonlarla süslenmiş vosvoslarla gezdi.

Down sendromlu çocuklar araçlarla tur attı

Down Sendromu Farkındalık Günü dolayısıyla “Kromozom Saymayan Dostlar” temasıyla down sendromlu çocuklar için “vosvos gezisi” düzenlendi.
İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında yürüttüğü “Farklılıklarımızla Yaşıyoruz Engelleri Birlikte Aşıyoruz” projesi kapsamında, Borusan Oto Zehra Nurhan Kocabıyık Ortaokulu ve Gelişim Üniversitesinin iş birliği, Wolkswagen Kaplumbağa Otomobil Derneğinin desteğiyle düzenlenen etkinlikte, down sendromlu çocuklar resim ve balonlarla süslenmiş 30 vosvosla tur attı.

Borusan Oto Zehra Nurhan Kocabıyık Ortaokulu’nun bahçesinde toplanan çocuklar öğretmeni veya velisi refakatinde araçlara bindi. Konvoy halinde Gümüşpala alt geçitten Reşit Paşa Caddesi boyunca vosvoslarla 1 saat gezen down sendromlu çocuklar, turu tamamlayarak döndükleri okul bahçesinde 200 balonu gökyüzüne bıraktı.

Down sendoruma farkındalık yaratmak amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan broşürlerin dağıtıldığı etkinlikte, Avcılar’da özel eğitime devam eden öğrenciler için konser verildi.

‘ÇABALARIMIZIN YOĞUNLAŞTIĞI BİR GÜN OLMALI’
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı etkinlikte yaptığı konuşmada, “İç evlerimizin pencerelerinin birer birer açıldığı 21 Mart, down sendromlu çocuklarımız için çabaların yoğunlaştığı, neler yapılabileceğinin konuşulduğu bir gün olması nedeniyle oldukça değerli ve önemli. Unutmayalım ki insan yaşadıkça öğrencidir. Yeni okullara, yeni yolculuklara ve yeni hayatlara yol açarak öğrenimini devam ettirir” dedi.

DOWN SENDROMU NEDİR?
Çoğu bireyde 46 kromozom bulunur. Down sendromuna sahip bireylerde ise 47 kromozom vardır. Down sendromu bir hastalık değil, genetik farklılıktır. Down sendromuna sahip kişilerde hafif veya orta düzeyde fiziksel ve zihinsel gerilik bulunabilir.

Ankara'da da down sendromlu çocuklarda deprem farkındalığı oluşturulması ve depremlere karşı hazırlık amacıyla tatbikat düzenlendi. AFAD'ın desteğiyle bir süre önce deprem farkındalığı eğitimi alan Sincan Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri, tatbikatta senaryo gereği deprem uyarı sesiyle önce 'çök-kapan-tutun' yöntemini uyguladı. İkinci deprem uyarı sesiyle öğrenciler binayı tahliye ederek, toplanma alanına intikal etti.

Antalya’da ise gün dolayısıyla down sendromlu çocukların oluşturduğu mehter takımının mini konseri, dinleyicilerden büyük beğeni topladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle