GeriEğitim Doğu'nun Oxford'u eğitime başlıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğu'nun Oxford'u eğitime başlıyor

İHSAN Doğramacı Vakfı tarafından yaptırılan ve ‘Doğu'nun Oxford’u olarak nitelendirilen Özel Bilkent Erzurum Lisesi, yarın eğitim- öğretime başlıyor. Haziran ayı başında temeli atılan ve 4 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan okulda, ilk etapta 70'i burslu olmak olmak üzere 100 öğrenci eğitim görecek. İhsan Doğramacı Vakfı Özel Bilkent Erzurum Lisesi kampusunda eğitim bloku, spor salonu, çok amaçlı salon ve 26 daireli lojman bulunuyor. Kampusun açık alanı 26 bin, kapalı alanı 16 bin metrekare.


Doğu'yu eğitim alanında kalkındırmayı hedefleyen Bilkent Üniversitesi'nin bağlı olduğu İhsan Doğramacı Vakfı, 50 milyon dolarlık bir yatırımla Erzurum'a yeni bir eğitim kampusu kazandırdı. TBMM'ce kabul edilen 22.06.2006 tarih ve 5526 sayılı kanunla Erzurum, Malatya, Van ve Şanlıurfa'da eğitim bilimleri enstitüleri açma izni verilen Bilkent Üniversitesi, açtığı lisede uluslararası kalite ve standartta eğitim vermeyi hedefliyor. Not ortalaması 4 ve üstü, 70'i burslu, 30'u ücretli olmak üzere toplam 100 öğrencinin kabul edileceği okulda öğrenci sayısı her yıl artırılacak. Lise hazırlık sınıfının açılışından 4 yıl sonra ilköğretim okullarına öğrenci alınmaya başlanacak ama yatılı öğrenci alınmayacak. Kurulması öngörülen ilk ve ortaöğretim okullarının her biri, en az yüzde 70'i tam burslu olmak üzere yaklaşık 1000 öğrenci kapasiteli olacak. Yıllık eğitim ücreti 11 bin YTL olan okula, öncelikle Erzurum'da ikamet eden ailelerin çocukları gidebilecek.
Prof. Dr. Ali Doğramacı Eğitim Bilimleri Enstitüsü adıyla kurulan kampus bünyesinde yer alan İhsan Doğramacı Vakfı Özel Bilkent Erzurum Lisesi'nde tüm öğrencilere uluslararası lise programları ve İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nin IGCSE müfredatıyla eğitim verileceği vurgulandı. İlk etapta lise hazırlık sınıfında İngilizce eğitimi görecek olan öğrenciler, ikinci sınıfta Cambridge Üniversitesi'nin uluslararası genel ortaöğretim sınavlarına girecek. Bu sınavı geçemeyen öğrenciler lise 3'e geçemeyecek. Vakıf, liseden sonra yatırımı anaokulu, ilköğretim ve üniversiteden oluşan büyük bir kampüs ile tamamlayacak. Erzurum İhsan Doğramacı Vakfı Lisesi'nden mezun olanlar ‘bakalorya’ (global diploma) programına da dahil olacak. Verilecek eğitimle öğrencilerin sanat, beden eğitimi, spor ve toplumsal hizmet projeleri gibi etkinliklere aktif olarak katılmaları öngörülüyor.


ÖĞRENCİLER YOĞUN BİR DÖNEM GEÇİRDİ

Başvuruların tamamlanmasının ardından 27 Mayıs'ta Ankara, İstanbul ve Erzurum'da birinci aşamayı, 16- 17 Haziran'da da ikinci aşama sınavlarını geçen öğrenciler, 27 Haziran'dan itibaren Ankara'da Bilkent Üniversitesi'nde 2 aylık bir yoğun bir eğitim dönemi geçirdi. Her gün İngilizce ağırlıklı ders çalışan öğrencilerden burslu olanların her türlü masrafı vakıf tarafından karşılandı. 3 haftalık bir tatil dönemi geçiren öğrenciler, İhsan Doğramacı Vakfı Özel Bilkent Erzurum Lisesi'nde pazartesi günü eğitimlerine başlayacak. İhsan Doğramacı Vakfı Özel Bilkent Erzurum Lisesi kampusunda eğitim bloku, spor salonu, çok amaçlı salon ve 26 daireli lojman olacak. Kampusun açık alanı 26 bin, kapalı alanı 16 bin metrekareyi bulacak.


ÖĞRETMENLER DE YETİŞTİRİLECEK

İyi bir eğitim için en önemli unsurun iyi yetişmiş nitelikli öğretmenler olduğunu fikrinden hareket ettiklerini söyleyen İhsan Doğramacı Vakfı yetkilileri Özel Bilkent Erzurum Lisesi'nde, özel eğitim programlarıyla yetiştirilen öğretmenlerin görev alacağını belirttiler. Her kampüsü küçük bir Bilkent yapmayı hedefleyen vakıf, öğretmenlere çok iyi koşullar ve lojman imkanı sunmayı hedefliyor. Bunun yanında her kampüste Eğitim Bilimleri Enstitüleri yer alacak ve böylece isteyen öğretmenler master ve doktora yapabilecekler.


KONSERLER DÜZENLENECEK

Müzisyenler tarafından sıkça tercih edilen ve ABD'li piyano şirketi Steinway tarafından üretilen piyanolar Erzurum’daki öğrencilerle buluşacak. Okulun konser salonunda konserler düzenlenecek. Bilkent Üniversite'nin senfoni orkestrası konserler verecek. Ayrıca bir çok ünlü sanatçı konser verip, müzikal topluluk gösteri yapacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle