GeriEğitim Doğu ve Güneydoğu'da eğitime sancılı hazırlık
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğu ve Güneydoğu'da eğitime sancılı hazırlık

Son haftalarda yaşanan terör olayları özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki eğitimcileri de endişelendiriyor. Bölgedeki il milli eğitim müdürlüğü ve valilik yetkililerinden alınan bilgiye göre, özellikle yeni atanan öğretmenler kaygılı. Okulların açılacağı 28 Eylül’de derslerin başlayacağına yönelik umutlu olduklarını anlatan yöneticiler ise, gerekli güvenlik önlemlerini aldıklarını söylüyor.

Doğu ve Güneydoğu'da eğitime sancılı hazırlık
refid:30147683-spot ilişkili resim dosyası

Cizre’de çözüm Bakanlık’ta arandı
Türkiye’de son aylarda yaşanan terör olayları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 28 Eylül’de açılacak okulların hazırlıklarını da etkiliyor. Hürriyet’e bilgi veren yetkililere göre bölgede bazı ilçelerde güvenlik sorunları var. Ancak öğrenciler ve yeni atanan öğretmenler için gerekli önlemler alındı, sorunlar giderilmeye çalışıldı. Örneğin Şırnak’ın Cizre ilçesinde uygulanan sokağa çıkma yasağı öğretmenlik için başvuruların alındığı döneme denk geldi. Bölgede görev yapan okul müdürleri ve ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgilere göre, aday öğretmenlik için son başvuru günü olan 10 Eylül’de 60 öğretmenin başvurusu alındı. Ancak internet hizmetinin verilememesi nedeniyle 10 Eylül’de başvuruların üçü onaylanabildi. 57 adayın onay işlemi için Bakanlığa bilgi verildi. Bu öğretmenlerin yaşadıkları sorunlara bakanlık çözüm buldu. 44 bin öğrencinin eğitim gördüğü ilçede toplam öğretmen sayısı 2 bin. Ancak il içi yer değiştirme, eş durumu ve tayinlerle bu yıl 500 öğretmen ilçeden ayrıldı. 509 öğretmen ise yeni atandı. Okullara yönelik bir saldırı bulunmadığını dile getiren ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkilileri, yeni atanan öğretmenlerin telefonla arayarak, göreve ne zaman başlayacaklarını sorduklarını belirtti. Eğitimciler ayrıca endişelerini ve güvenlik için önerilerini Bakanlığa yazılı ve sözlü olarak ilettiklerini anlattı.

Bölgeyi tanımayanlar endişe duyuyor
Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz, tüm yeni atanan öğretmenlerin göreve başlayacaklarına inandığını belirterek, şu bilgileri verdi:
“Cizre ilçesinde yaşanan olaylar nedeniyle, öğretmenlik başvurusunda bulunacaklardan sağlık raporu gibi evrakları temin ederken sorun yaşayan 3-5 öğretmen oldu. Bu problemleri de daha sonra giderdik. Şırnak’ta 160 bin öğrenci eğitim alıyor. Öğretmen sayımız ise 7 bin 800. Yeni atamalarla 2 bin 16 öğretmen göreve başlayacak. Öğretmen açığımız ise 300 civarında. Güvenlik konusunda Türkiye genelinde bir sorun var. Bölgeyi tanımayanlar endişe duyabilir ama bölgemizde hiçbir eğitimci, öğretmen olduğu için zarar görmedi. Şimdi yeni atamalarla bütün öğretmenlerim gelecek. Birçoğu uzun süredir atama bekliyordu. Umutluyum.”

Öğrenciler için risk haritası çıkarıldı
Hakkari Milli Eğitim Müdürlüğü’nden bir yetkili ise güvenlik konusundaki endişelerini şu sözlerle dile getirdi:
“73 bin öğrencinin eğitim aldığı ilde, toplam 4 bin 206 öğretmen kadrosu vardı. Tayinlerle, eş durumundan yer değiştirenlerle ve görev süresi dolanlarla toplam 1.100 öğretmen il dışına çıktı. Bunlar arasında güvenlik konusunda endişe taşıyanlar da var. İl genelinde 1.500 öğretmene ihtiyaç duyuluyordu. Bakanlık bu yıl 1.180 öğretmen atadı. Bunların yarısını göreve bekliyoruz. Şemdinli, Çukurca gibi güvenlik açısından son dönemde riskli olan bölgelerde 50 bin öğrenci eğitim alıyor. Güvenlik haritamızı çıkardık, buralarda küçük okullardaki öğrencileri merkezdeki güvenli bölgelere taşıyoruz. Endişemiz, göreve gelmeyen öğretmenlerimizin olup olmayacağına yönelik. Okullarımızda ise hazırlıklarımızı tamamlamaya çalıştık.”

Şanlıurfa’da 3 bin 800 öğretmen il dışına gitti
Metin İlci (Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü)

Eş durumu tayinleriyle birlikte 3 bin 800 öğretmen il dışına nakil oldu. İl genelinde 600 bin öğrenci ve 24 bin öğretmenle hizmet veriyoruz. Başta sınıf öğretmenliği olmak üzere 5 bin öğretmen açığımız vardı. Bakanlık 4 bin 681 atama gerçekleştirdi. Bu öğretmenlerin yüzde 98’i geldi ve görevine başlayacak. Güvenlik sorunları nedeniyle eğitim veremeyecek okulumuz şu an yok, bütün okullarımızın onarımını yaptık.

Yeni öğretmenlere adaptasyon eğitimi vereceğiz
Fethi Suay (Siirt İl Milli Eğitim Müdürü)

98 bin öğrenciye, 4 bin öğretmenle hizmet veriyoruz. 500 civarında öğretmen bu yıl il dışına gitti. Öğretmen açığımız ise yaklaşık 900 ama atamalarla bu sayı azalacak. Bu yıl 540 öğretmen ataması yapıldı. Okullarımızın eksiklerini giderdik. Yeni gelecek öğretmenlere de adaptasyon eğitimleri vereceğiz. Öğrencilerimiz kendi okullarında ders yapacak. Yaşanan olaylardan dolayı eğitim hazırlıklarını etkileyen olumsuz bir durum yok.

Sorunları aşacağımıza inanıyoruz
Mehmet Emin Korkmaz (Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü)

Bitlis’te 94 bin öğrenciye, 4 binin üzerinde öğretmen eğitim veriyor. Bu sene 1.800 öğretmen il dışına çıktı. Öğretmen açığımız 1.700 ancak bu yıl 1.300 civarında kontenjan verildi. Okullarımızın yüzde 95’i eğitime hazır. Güvenlik nedeniyle sorunlu bölgelerde, kırsal alanlarda öğretmenler için lojmanlarımız var. Yeni atanacak öğretmenlere uyum eğitimleri vereceğiz. Sorunları aşacağımıza inanıyorum.

Okullarımız eğitime hazır
Yakup Sarı (Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü)

60 bin öğrenciye 3 bin 900 öğretmen ile hizmet vereceğiz. Bu sene il dışına giden öğretmenlerin sayısı 280. Tayinle gelen öğretmen sayısı ise 60. Bu yıl 479 atama yapıldı. Hâlâ açığımız var, bunu da ücretli öğretmenlerle çözeceğiz. Okullarımız şu an eğitime hazır. Güvenlik nedeniyle gerekli önlemler valilik tarafından alındı. Batıdan gelen öğretmenler bölgeyi tanımadığı için tedirgin oluyor. Ancak onlara gerekli eğitimleri vereceğiz.

Gerekli önlemleri aldık
Remzi Kattaş (Diyarbakır Vali Yardımcısı)

Diyarbakır’da toplam 494 bin öğrenci var. Öğretmen norm kadro sayısı 21 bin. Eş durumu ve sağlık nedeniyle bu sene 750 öğretmen il dışına gitti. Mevcut öğretmen sayısı ise 17 bin 502. Öğretmen açığı 3 bin 835 ancak bakanlık 1.995 atama yaptı. Böylece 1.800 civarında öğretmen açığımız kaldı. Bunları da ücretli eğitimcilerle gidereceğiz. Lokal olarak yaşadığımız 1-2 güvenlik sorunumuz oldu ama bunları çözüyoruz. Örneğin Silvan’da 1-2 mahallede sıkıntı yaşandı. Ancak eğitimin başlamasını engelleyecek bir durum yok. Herkes kendi okullarında eğitime devam edecek. İnsanlar endişeli olabilir ama gerekli önlemleri aldık. Eğitime başlayamayacak okul varsa bildirsinler hemen çözüm buluruz.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle