GeriEğitim Diyarbakır'da ‘İl Eğitim Tarihi Müzesi’ açıldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyarbakır'da ‘İl Eğitim Tarihi Müzesi’ açıldı

Diyarbakır'da ‘İl Eğitim Tarihi Müzesi’ açıldı

Diyarbakır’da MEB tarafından tarihi Ziya Gökalp Lisesi'nde oluşturulan İl Eğitim Tarihi Müzesi'nin açılışı yapıldı.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Yenişehir ilçesindeki Ziya Gökalp Anadolu Lisesi'nde, oluşturulan İl Eğitim Tarihi Müzesinin açılışında, ülkenin eğitim tarihinin en köklü ve en güçlü eğitim kurumlarından biri olan lisede müze oluşturulduğunu söyledi.

Ziya Gökalp Anadolu Lisesi’nin 1893'ten itibaren eğitimde hizmet verdiğini belirten Güzeloğlu, lisenin değişik dönemlerde Diyarbakır ve ülkesi için büyük hizmetler yapan öğrenciler yetiştirdiğini belirtti.

Diyarbakırda ‘İl Eğitim Tarihi Müzesi’ açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) başlatılan uygulama çerçevesinde 81 ildeki okullarda müze oluşturulduğunu anlatan Güzeloğlu, şöyle konuştu:
"Gerek Diyarbakır'da, gerek bölgemizde gerekse de tüm Türkiye'de bugüne kadar bir asrı aşan mazisiyle, yetiştirdikleriyle gerçek bir eğitim tarihi müzesi konumunu hak eden Ziya Gökalp Anadolu Lisemizde açıyoruz. İlk açıldığı yıldan bu yıla aynı çizgide, Diyarbakır ve Türkiye'nin eğitimde yüz akı. Tüm Türkiye'deki yüz okul arasında bu köklü geçmişiyle, derinliğiyle ve zenginliğiyle bunu hak eden bir eğitim kurumu."

Lisenin birçok ünlü, önemli ve değerli kişinin hayata hazırladığını belirten Güzeloğlu, "Bir dönem mezunlarının Kurtuluş Savaşı mücadelesindeki kahramanlığı ve hemen o sene mezun olacak o yıl ki gençlerimizin Kurtuluş Savaşı'na katılmalarından dolayı mezun veremeyen bir kahraman gazi okulumuz aynı zamanda" dedi.

Vali Güzeloğlu, beraberinde İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan, Kayapınar Belediye Başkan Vekili Kaymakam Ozan Balcı, öğretmenler ve öğrencilerle müzede sergilenen geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri, tarihi doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğrafları inceledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle