GeriEğitim Diyarbakır'a ÖSS danışma büroları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyarbakır'a ÖSS danışma büroları

Diyarbakır'a ÖSS danışma büroları
refid:6955858 ilişkili resim dosyası

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü'nce kent merkezinde 9 ÖSS danışma merkezi kuruldu.

İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Tekdemir, Diyarbakır'da bu yıl geçen 3 yıla oranla ÖSS'de daha başarılı bir sonuç alındığını belirterek, öğrencilerin bilinçsiz tercihle puanlarını ziyan etmelerinin önüne geçmek için danışmanlık büroları kurduklarını bildirdi.

Sınavda başarılı sonuç almanın tek başına yetmediğini ve yerinde tercihler yapmak gerektiğini vurgulayan Tekdemir, “Çok iyi bir rehberlik hizmetinin verilmesi gerekiyor. Öğrenciler bu konuda arayış içinde ve önüne gelen herkese soru soruyorlar. Bu ihtiyacı karşılamak için şehrin farklı yerlerinde 9 tane danışma bürosu kurarak 20 rehber öğretmenimizi görevlendirdik. Rehber öğretmenlerimiz, öğrencilere yardımcı olacaklar. Amacımız öğrencilerimizin aldığı puanları tercih hatasıyla ziyan etmemesidir” dedi.

Diyarbakır'ın geçen yıl ÖSS Türkiye sayısal sıralamasında gerilerde iken bu yıl 46. sıraya çıktığını anlatan Tekdemir, bölgedeki öğrencilerin sözeldeki başarısızlıkları nedeniyle sürekli alt sıralarda kaldığını ve bu alandaki başarıyı artırmak için girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

Tekdemir, şöyle dedi:
“Diyarbakır bu yıl sözelde 73. oldu. Kitap okuma alışkanlığı maalesef çok düşük. Öğrencilerimizin sözelde özellikle Türkçedeki başarı düzeyini artırmak için çok kitap mı okutacağız yoksa bol bol sözel test mi çözdüreceğiz, bu konuları arkadaşlarımızla konuşuyoruz. Çocuklarımızın bu alandaki eksiklerini tamamlamamız lazım. Sayısalda 46. olsak da sözeldeki başarısızlık bizi sıralamada 50-60'lara düşürüyor. Bunu telafi etmenin yollarını bulacağız.”
Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Feride Alpaydın ise düzenledikleri seminerle bilgilendirilen 20 rehber öğretmenin danışma bürolarında öğrencilere yardımcı olduğunu belirterek, 09.00-15.00 saatlerinde hizmet veren büroların 3 ağustos tarihine kadar açık olacağını söyledi.

“KIZLAR YAŞADIĞI ŞEHRİ TERCİH ETMEYE ÖNEM VERİYOR”

Ziya Gökalp Lisesindeki merkezde görev yapan rehber öğretmen Emin Topdemir, daha çok değişen alım puanları ve dönüştürülmüş puanlar konusunda kafa karışıklığı yaşayan öğrencilerin sorularına cevap bulmak için kendilerine geldiğini söyledi.

Öğrencilerin özellikle maddi sıkıntılar nedeniyle yaşadıkları şehir ya da çevre illerdeki üniversiteleri tercih etme eğiliminde olduğunu ifade eden Topdemir, “Tercihlerde bu nedenle maddi durum çok önemli oluyor. Ayrıca cinsiyet faktörü de var. Kız öğrenciler ailelerine yakın olmak istiyorlar. Bu nedenle kızlar yaşadığı şehri tercih etmeye önem veriyor. Gelen öğrenciye öncelikli olarak öğrencinin istediği bölümü belirlemeye çalışıyoruz. Bölümü belirledikten sonra puanına göre seçebileceği üniversiteyi belirliyoruz” diye konuştu.

Rehber öğretmen Abdulkadir Bindak ise öğrencilerin birkaç yerden görüş almaya dikkat ettiğini belirterek, sınav öncesi kadar sınav sonrasındaki tercih konusunun da çok önemli olduğunu vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle