GeriEğitim Diploma denkliği için yapılacak sınavların kılavuzları yayımladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diploma denkliği için yapılacak sınavların kılavuzları yayımladı

YÖK tarafından, diploma denkliği için uygulanan, İlmi Hüviyet Tespiti ve Yapılandırılmış Klinik Sınav ile STS kılavuzları yayımlandı. YÖK’e diploma denklik başvurusunda bulunan ve hakkında Seviye Tespit Sınavı kararı alınan adaylar, İlmi Hüviyet Tespiti ve Yapılandırılmış Klinik Sınavlarına başvurabilecek.

Diploma denkliği için yapılacak sınavların kılavuzları yayımladı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), diploma denkliği için uygulanan, İlmi Hüviyet Tespiti ve Yapılandırılmış Klinik Sınav ile Seviye Tespit Sınavı (STS) ile ilgili usul ve esaslar belirlendi. YÖK, ‘Yurt Dışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği’ uyarınca seviye ve yeterlik belirleme sistemi kapsamında yapılan, ‘İlmi Hüviyet Tespiti ve Yapılandırılmış Klinik Sınav’ ile ‘Seviye Tespit Sınavı’ kılavuzlarını yayımladı.

Buna göre, sağlık alanlarında yurtdışı diploma denkliği için İlmi Hüviyet Tespiti, Afyon Kocatepe, Akdeniz, Erciyes, Necmettin Erbakan ve Sağlık Bilimleri üniversiteleri tarafından yapılacak.

Mühendislik alanlarında İlmi Hüviyet Tespiti de Akdeniz, Çukurova, Uludağ, İstanbul Teknik ve Karadeniz Teknik üniversiteleri tarafından düzenlenecek.

Yapılandırılmış Klinik Sınav ise tıp doktorluğu alanında, Ankara Yıldırım Beyazıt, Ankara, Gazi ve Hacettepe üniversiteleri tarafından gerçekleştirilecek.

YÖK'e diploma denklik başvurusunda bulunan ve hakkında STS kararı alınan adaylar, söz konusu sınavlara başvurabilecek. Sınav esas olarak sözlü, gerektiğinde pratik uygulama ve teorik sınav aşamalarına dayalı olarak yapılacak. Sınavlarda başarılı olabilmek için alınması gereken asgari puan 100 üzerinden 50 olacak. Üniversiteler sınav sonuçlarını ‘başarılı’ ve ‘başarısız’ olarak bildirecek.

Anadolu Üniversitesi tarafından, yurtdışı yükseköğretim diplomaları denkliği için yapılacak STS, mühendislik, fizyoterapi ve rehabilitasyon, ergoterapi, hukuk, Türkçe/Türk dili ve edebiyatı ile hemşirelik alanlarında yapılacak. ÖSYM ise öğretmenlik, tıp doktorluğu ve diş hekimliği alanlarında STS gerçekleştirecek.

SEVİYE TESPİT SINAVI KILAVUZU (2019)'NA ULAŞMAK İÇİN 

İLMİ HÜVİYET TESPİTİ VE YAPILANDIRILMIŞ KLİNİK SINAV KILAVUZU (2019)'NA ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle