GeriEğitim DGS sonuçları için heyecanlı bekleyiş.. ÖSYM sınav sonuçlarını bugün açıklayacak mı?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

DGS sonuçları için heyecanlı bekleyiş.. ÖSYM sınav sonuçlarını bugün açıklayacak mı?

DGS sonuçları için heyecanlı bekleyiş.. ÖSYM sınav sonuçlarını bugün açıklayacak mı?

DGS sonuçları ÖSYM tarafından bugün açıklanacak. Resmi sitede yayınlanan bilgilere göre sınav sonuçlarının bugün saat 23:59'a kadar açıklanacağı duyuruldu. Sınav sonuç ekranında bu ibare sonuçların bugün açıklanacağına işaret ediyor. Saat konusunda net bir bilgi verilmese de en geç akşam saatlerinde DGS sonuçlarının açıklanması bekleniyor.

DGS sonuçları için geri sayım başladı. Milyonlarca kişinin merakla araştırdığı konular arasında yer alan 2017 DGS sonuçları için ÖSYM tarafından yapılan açıklama, beklentileri değiştirdi. ÖSYM 'nin yapmış olduğu açıklama sonrası birçok kişi, tarih konusundaki beklentisini değiştirdi. Peki, DGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte, konuyla ilgili detaylı bilgiler

DGS sonuçları hakkında tarih açıklaması yapan ÖSYM, yeni tarihi şu ifadelerle duyurdu;

"2017 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuç açıklama tarihi olan, 29 Ağustos 2017'nin idari tatil olarak ilan edilmesi nedeniyle 6 Eylül 2017 tarihine ertelenmesine karar verilmiştir."

OKULLARA KAYIT NASIL YAPILACAK?

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin İnternet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

2017-DGS sonuçlarına göre bir yükseköğretim lisans programına yerleştirilen adayların kayıt hakları yalnız 2017-2018 öğretim yılı için geçerlidir. Bir yükseköğretim programına yerleşenler kayıt işlemleri için ilgili üniversiteye başvuracaklardır. Bir öğrencinin, aynı öğretim yılında, birden fazla yükseköğretim kurumunda (açık öğretim programları hariç) kayıtlı öğrenci olarak öğrenimini sürdürmesi mümkün değildir.

ÖSYM’nin gerek yükseköğretim kurumlarındaki kayıt işlemleri gerekse yükseköğretim kurumları arasındaki yatay geçiş işlemleri ile hiçbir ilişkisi yoktur. Bu konudaki bütün başvuruların doğrudan ilgili yükseköğretim kurumlarına yapılması gerekmektedir.

BOŞ KALAN KONTENJANLAR İÇİN EK YERLEŞTİRME YAPILACAK

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.

Bu durumunda adaylar, 2017-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM'nin internet sitesinden öğreneceklerdir. Ek Yerleştirme sonuçları ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (15,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmaz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle