GeriEğitim 2017 DGS soru ve cevapları ÖSYM tarafından erişime açıldı! DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

2017 DGS soru ve cevapları ÖSYM tarafından erişime açıldı! DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

2017 DGS soru ve cevapları ÖSYM tarafından erişime açıldı! DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

2017 DGS soru ve cevapları gerçekleşen sınavın ardından yüzlerce vatandaş tarafından büyük bir merakla bekleniyordu. DGS soru ve cevapları ÖSYM tarafından biraz önce erişime açıldı. 23 Temmuz 2017 tarihinde uygulanan Dikey Geçiş Sınavı (2017-DGS) Temel Soru Kitapçığı, sınava başvuran adayların sınav sorularını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden görüntüleyebiliyorlar. Şimdi en çok merak edilen konu DGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı oldu. Peki, DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

23 Temmuz 2017 tarihinde uygulanan 2017- Dikey Geçiş Sınavı (2017-DGS) Temel Soru Kitapçığı, sınava başvuran adayların sınav sorularını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden 25 Temmuz 2017 tarihinde saat 10:00’dan itibaren erişime açılacaktır. Sınava başvuran adaylar, 10 gün süreyle ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr İnternet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile soruların tamamına erişebileceklerdir. Sorular, Temel Soru Kitapçığı dizilimindedir.

DGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

23 Temmuz Pazar günü saat 10.00'da gerçekleştirilen sınav 140 dakika sürecek. Sınavda adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacak. Testte 12 soru yer alacak. Sınava girecek adaylar, sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını araştırıyor. ÖSYM'nin yayımladığı takvime göre 2017 DGS sonuçları 29 Ağustos 2017 tarihinde açıklanacak. Adaylar sınav sonuçlarını, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet adresinden öğrenebilecek.

DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecek.

DGS SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

DGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır.

DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar Tablo-A’da yer almıştır. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle