GeriEğitim Derslere 5 dakika müzik arası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Derslere 5 dakika müzik arası

Samsun'da bir lisede başlatılan ‘Derse 5 Dakika Ara’ projesi kapsamında, öğrencilerden oluşan müzik grubu, derslere girerek beş dakikalık mini konser veriyor.

Derslere 5 dakika müzik arası

Samsun'un Atakum ilçesinde bir lisede öğrencilerin motivasyonunu artırmak için hazırlanan proje kapsamında, öğrencilerden oluşan müzik grubu sınıflarda mini konserler veriyor. Atakum Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nde dönem başında ‘Derse 5 Dakika Ara’ projesi uygulamaya konuldu. Proje kapsamında ney, gitar, darbuka ve kemençe gibi enstrümanları çalabilen öğrencilerden müzik grubu oluşturuldu. Gruptaki öğrenciler beden eğitimi, rehberlik ve müzik derslerinde öğretmenlerinden izin alıyor. Ardından matematik, fizik, kimya, biyoloji, edebiyat derslerinin yapıldığı sınıflarda beş dakikalık konserler veren öğrenciler arkadaşlarının dikkatini toplamaya çalışıyor.

Derslere 5 dakika müzik arası


‘ÖĞRENCİLERİN 40 DAKİKADA DİKKATLERİ DAĞILIYORDU’
Okul Müdürü Kurtuluş Çelik, uygulamadan olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi. Sene başında, fizik, kimya, biyoloji, matematik gibi derslerde 40 dakika süresince öğrencilerin ilgi ve dikkatlerinin dağıldığını tespit ettiklerini anlatan Çelik, "Bunun için ne yapabiliriz?" diye yola çıkarak proje ürettiklerini belirtti. "Öğrenci ve öğretmenlerimizin beş dakikalık müzik etkinliğiyle dikkatlerini toplamaları, motivasyonlarını sağlamalarını, neşelenmelerini, okula mutlu gelip, mutlu ayrılmalarını sağlamak amacıyla projeyi hayata geçirdik" diyen Çelik, öğretmen ve öğrencilerin yanı sıra velilerden de projeyle ilgili olumlu dönüşler aldıklarını söyledi. Proje kapsamında öğrencilerin birbirleri arasında ilişkilerinin de geliştiğini anlatan Çelik, şöyle konuştu:
"Bu projemizin diğer kurumlarımızda da örnek alınıp uygulanması bizleri daha çok mutlu eder. Öğretmen arkadaşlarımız sınıflarda öğrencilerin dikkatlerini toplamalarından son derece memnun. Başarılarının notlarına yansıdığını toplantılarda söylüyorlar. Memnuniyetlerini belirtiyorlar. Velilerimiz okul ziyaretlerinde çocuklarının okula gelme şevklerinin arttığını söyleyip bunun nedenini sorduklarında, biz de projeyi anlatıyoruz.TENEFFÜSLER DE EĞLENCELİ GEÇİYOR
Uygulama, teneffüslerde ve öğle tatilinde DE kantin çevresinde sürdürülüyor. Öğrenciler etkinliklere katılabiliyor, isterlerse oynayabiliyor isterlerse tempo tutabiliyor, neşeleniyor ve mutlu oluyorlar. Etkinliğin ardından yeniden derse dönüyorlar. Bu şekilde okulumuzda eğitim ve öğretim faaliyetleri daha akıcı hale geldi."

‘DERSE KATILIM ARTTI’
Matematik öğretmeni Tarık Uçar da projeyle öğrencilerin derse katılımının arttığını belirtti. Uygulamanın öğrencinin dikkatini yeniden toplamasını ve dinlenmesini sağladığını söyleyen Uçar, "Sınıfa gelen müzik grubu yaptıkları müziklerle sınıfın havasını değiştiriyor, öğrencilerin dikkatlerini çekiyorlar. Böylece bir sonraki derse öğrenciler motivasyonları artmış bir şekilde giriyorlar. Artık daha iyi ders işliyoruz. Bunun ders notlarına da yansıyacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Derslere 5 dakika müzik arası


ÖĞRENCİLER MUTLU
Okulun 11’inci sınıf öğrencisi Duygu Akdil, projenin derslere katılımı arttırdığını söyledi. Akdil, "Özellikle matematik, fizik, kimya gibi derslerde bunalıyorduk. Uygulama dersleri sevmemizi sağladı. Üstümüzde zaten ağır bir yük var. Seneye gireceğimiz sınava hazırlanıyoruz. Projeyle derslerimiz daha verimle ve eğlenceli ilerliyor. Bizim için çok güzel oldu. Eskiden, ‘Ders bitsin, zil çalsın’ diye bekliyorduk, Artık dersler daha eğlenceli geçiyor. Uygulama derste dinlenmemizi sağlıyor. Müzikle kafamız dağılıyor. Sıkıldığımızda arkadaşlarımızla konuşuyorduk. Bu da öğretmenin dersi anlatmasını engelliyordu. Bu durumda derslerimizi daha iyi dinliyoruz. Dersler artık daha verimli ilerliyor" dedi.

Öğrencilerden Burak Albayrak ise uygulamayla motivasyonlarının arttığını, derslerin daha eğlenceli geçtiğini belirtti. Albayrak, "40 dakikalık derste sıkılabiliyorduk ve katkımız azalıyordu. Uygulama sonrası hem derse ve okula gelme isteğimiz hem arkadaşlarımızla olan ilişkilerimiz hem de derse olan ilgimiz arttı" diye konuştu.

Müzik grubundaki öğrencilerinden Süveybe Akçay ise şunları söyledi:
“Proje kapsamında derslere girerek müzik yapıyoruz. Arkadaşlarımızın motivasyonunu arttırıyoruz. Müzik ve rehberlik gibi derslerden çıkıp arkadaşlarımızın derslerine giriyoruz. Uygulamayla hem biz eğleniyoruz hem de onları eğlendiriyoruz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle