GeriEğitim Dershane kararı ne zaman açıklanacak?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dershane kararı ne zaman açıklanacak?

Dershane kararı ne zaman açıklanacak?
refid:29722549 ilişkili resim dosyası

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Anayasa Mahkemesi’nin dershanelerle ilgili iptal kararını göz önüne alarak, sektör temsilcileriyle ve hukukçularla bir araya geldiklerini belirtti. Avcı, “AYM'nin kararıyla ortaya çıkan boşluğun bir idari düzenlemeyle giderilebileceği kanaatine vardık. Bu idari düzenlemeyi de sektör temsilcileriyle görüşerek oluşturduk. Bununla ilgili yönetmeliğimizi bu hafta içerisinde yayınlayacağız” dedi.

Bakan Avcı, Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Dershanelerin dönüşüm süresinin uzatılabileceğini belirten Avcı, konuyla ilgili şunları söyledi:
"Anayasa Mahkemesi'nin özellikle dershaneleri de içeren kararında bazı maddelerle ilgili verdiği iptal kararı, iptal talebinin reddi kararlarını göz önüne alarak sektör temsilcileriyle de toplantılar düzenleyerek onların da Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararında belirttiği konularla ilgili değerlendirmelerini alarak ayrıca hukukçularla görüşerek AYM'nin kararıyla ortaya çıkan boşluğun bir idari düzenlemeyle giderilebileceği kanaatine vardık. Bu idari düzenlemeyi de sektör temsilcileriyle görüşerek oluşturduk. Bununla ilgili yönetmeliğimizi bu hafta içerisinde yayınlayacağız ve sizlerle tüm bu değişiklikleri AYM'nin kararının hangi gerekçelerine karşılık olmak üzere hazırlandığını sizlerle paylaşacağız. Yönetmelik yayınlandığı zaman AYM'nin gerekçeleri, bizim yaptığımız düzenlemelerin bu gerekçelerin hangilerine nasıl karşılık verdiğini zaten hep birlikte göreceğiz.

“AYM KARARINDA İŞARET EDİLEN GENİŞLİKTE BİR ÇÖZÜM ÜRETECEĞİZ”

Şu anda mevzuatımızda, yönergelerimizde dershane diye bir kurum yok. Hukuki boşluk derken kastettiğimiz de bu. Dolayısıyla yasada ve yönetmeliklerde olmayan ama fiilen, bugün daha önceki düzenleme nedeniyle 1 Eylül'e kadar faaliyetlerinin devam etmesi öngörülmüş olan dershanelerin dönüşebileceği ve Anayasa Mahkemesi kararında da işaret edilen genişlikte bir yeni çözüm üretmiş oluyoruz. Bunu da sektörle görüşerek yaptık. Yönetmelik yayımlandığında halen dönüşmemiş olan kurumlarımız da bu yasal çerçevede faaliyetlerini sürdürecekler."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle