GeriEğitim Ders sayısı gelecek yıl azaltılacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ders sayısı gelecek yıl azaltılacak

MİLLİ Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, ortaöğretimde ders sayısının gelecek eğitim yılından itibaren azaltılacağını söyledi. 9’uncu sınıflarda uygulamaya konulacak modelin detayları yaklaşık bir ay içerisinde kamuoyuyla paylaşılacak. İstanbul Beykoz’daki NUN Okulları’nda düzenlenen ‘Eğitimde 1 Adım Ötesi’ zirvesine katılan Bakan Selçuk, öğrencilerin yönelmek istediği alanda derinleşemediğini söyledi.

Ders sayısı gelecek yıl azaltılacak

Selçuk, şöyle konuştu:

BİRÇOK ÜLKEDE 5-6 DERS VAR

“Birçok ülkede lisede beş, altı ders var. Bizde 16-17 ders var. Bu adil değil. Çocuklarımız çok yüzeysel kalıyor. Çocuk yönelmek istediği alanda derinleşemiyor. Küçük küçük çukurlar kazıyor. Kuyu kazamıyor. Kazamadığı için suyu bulamıyor. Bazı çocuklar lise sona geliyor, hâlâ neyi seçsem diye düşünüyor. Bunu yeniden yapılandırmamız lazım.”

OKUL PROFİLİ BU HAFTA

‘Okul profili’ çalışmasının 13 Mart’ta duyurulacağını belirten Milli Eğitim Bakanı, şöyle devam etti:

“Okul profilinden maksadımız şu: Her okul acaba ben ne yaparsam iyi bir okul olurum? İyi olmadığım yerlerde hangi hedefe gidersem mesafe alabilirim? Benim iyi olmam için program verebilir misiniz? Okul profili her anlamda okulun MR’ını çeken, gelişim potansiyelini ortaya koyan yazılım altyapısı. Tamamını aynı anda görüyoruz. Şu anda böyle bir altyapı olmadığı için okul, ne iyi ne kötü, ne yapması gerektiğini çok da bilmiyor. Bunu bizim paylaşmamız lazım.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle