GeriEğitim Deniz kumu ve atık malzemelerle ‘gerçeklik havuzu’ yaptılar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Deniz kumu ve atık malzemelerle ‘gerçeklik havuzu’ yaptılar

Kastamonu BİLSEM öğretmen ve öğrencileri, yaklaşık 30 bin lira değerindeki ‘artırılmış gerçeklik havuzu’nu deniz kumu ve okuldaki atık malzemeleri kullanarak 950 liraya mal etti.

Deniz kumu ve atık malzemelerle ‘gerçeklik havuzu’ yaptılar

Kastamonu Bilim ve Sanat Merkezi'ndeki (BİLSEM( öğretmen ve öğrenciler, deniz kumu ve okuldaki atık malzemeleri kullanarak ‘artırılmış gerçeklik havuzu’ tasarladı. BİLSEM’de görev yapan coğrafya öğretmeni Kamil Özdemir ve bilgisayar öğretmeni Burhan Turgut, öğrencileriyle denizden velilerin getirdiği kum ve okulda atıl durumdaki elektronik malzemeleri kullanarak yaklaşık 30 bin lira olan ‘artırılmış gerçeklik havuzu’nu 950 liraya mal etti. Artırılmış gerçeklik havuzu sayesinde coğrafya derslerinde konuların daha iyi öğrenilebilmesi için yükseltiler, renklerle uygulamalı olarak öğrencilere anlatılacak.

BİLSEM Müdürü Atasever Yiğit, öğrencilere en iyi eğitimi vermek için ellerinden geleni yaptıklarını söyledi. Okulda bulunan malzemelerle artırılmış gerçeklik havuzu yapıldığını belirten Yiğit, "Maliyetin bu kadar az olmasının sebebi, kullanılan malzemeleri büyük oranda kendimizin bulmasıdır. Elimizde olmadığı için sadece birkaç parçayı aldık. Onun dışındaki malzemeleri kendimiz tedarik ettik" dedi.

Deniz kumu ve atık malzemelerle ‘gerçeklik havuzu’ yaptılar

Özdemir ise coğrafya derslerinde işledikleri yükselti konusunu proje sayesinde öğrencilerin daha iyi anladığını belirtti. Projenin çok yararlı olduğunu anlatan Özdemir, "Plato, ova ve dağları anlatmakta zorlanıyorduk. Tasarladığımız havuz sayesinde öğrenciler daha kısa sürede, kalıcı şekilde konuları öğrendi" diye konuştu.    

Burhan Turgut da okul müdürünün desteğiyle 3D derinlik ölçebilen kamera aldıklarını belirtti. Turgut, "Okulumuz da zaten havuz vardı. Yaklaşık 30 bin lira değerindeki havuzu 950 liraya tamamlanmış olduk. Kastamonu'da ilk kez böyle bir proje hayat geçirilmiş oldu" diye konuştu.

Öğrencilerden Vildan Yağlıoğlu da havuz sayesinde konuları çok daha kolay öğrendiklerini söyleyerek şunları anlattı:
"Normal okullarda oyun hamuruyla dağ tepe yapıyoruz ama burada gerçeğine yakın olanı var. Daha güzel ve anlaşılır oluyor. Kumla oynarken daha akılda kalıcı oluyor."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle