GeriEğitim Çocukların dijital yaşamı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocukların dijital yaşamı

Çocukların dijital yaşamı
refid:24802719-spot ilişkili resim dosyası

21. yüzyılda, dijital cihazlar hayatımızın en önemli araçları haline geldi ve 7’den 70’e hepimizin kapsama alanına girdi.

Çocuklar henüz anne rahmindeyken dünya üzerindeki bu cihazların çıkardığı sesleri duyarak, titreşimlere maruz kalarak teknoloji ile tanışmaya başlıyorlar. Televizyon ekranlarını minik parmak hareketleriyle kaydırmaya çalışıyor, ellerinde dijital bir cihaz tutarken uyuyakalıyor, anne-babasının cihazındaki uygulamaların yerlerini kolaylıkla değiştirebiliyorlar.

Çocuklara hediye alırken dijital cihazlar listenin en başına yerleşmiş durumda. Oyun, eğlence ve eğitim bileşenlerinin aynı anda tek bir çatı altında toplanarak hizmete hazır halde olması, dijital cihazların çocukların neden ilgisini çektiğini ortaya koyuyor. Bunun yanında oyunlar sırasında çocukların yaşadığı heyecan, mutluluk ve eğlence de çocukların aldığı zihinsel doyumu arttırarak çocukların ilgisinin devamlılığını sağlıyor.

Uygulamalar ve oyunlar; çocukların yeni kavramları öğrenmelerinden, bu öğrenilen kavramların pekiştirilmesine, mekansal, boyutsal ve görsel algılarının gelişmesinden, hızlı, pratik düşünme ve problem çözme becerilerine kadar pek çok farklı öğrenme deneyimine fırsat veriyor. Bir başka deyişle, bu cihazlar, çocukların araştırmacı, soru soran, gözlemleyen, çevresinde gelişen olayların farkında olan, düşünen, tartışan, analiz eden bireyler olarak yetişmesine olanak sunuyor.

Bir başka taraftan, “çocuk” ve “dijital araçlar” dendiğinde akıllara pek çok olumsuz örnek gelebiliyor. Oyunların yarattığı zihinsel doyum, çocukların sürekli olarak oyun başında vakit geçirmelerine sebep olabiliyor. Bu gibi durumlar, çocukların gerçek hayatla olan iletişimlerinin azalmasına, internet bağımlılığının gelişmesine, uyku saatlerinde istenmeyen değişikliklerin yaşanmasına, sosyal iletişimin azalmasına, zaman zaman davranış bozukluklarına ve uzun süre oturmalardan kaynaklanan fizyolojik problemlerin oluşmasına yol açabiliyor.

Evrensel değerleri korumak gerekiyor

Bu bağlamda, “Çocuklarınız ve siz bu teknoloji çemberinin hem içinde hem de dışında nasıl yer alabilirsiniz?” sorusu gündeme geliyor. Teknoloji ile bu kadar iç içe yaşarken bir taraftan çocukları bu yeniliklerden ve gelişmelerden haberdar etmek, erişimlerini sınırlamak, diğer taraftan anne baba olarak ihtiyaçlarınızı, sahip olduklarınızı ve çocuklarınıza aktarmak istediğiniz evrensel değerleri de korumak gerekiyor.

Çocuklarınızın yaş grubuna uygun, gerçekçi, uygulanabilir, aile ortamınız ile örtüşen sınırlar ve kurallar koyarak çocuğunuzu dijital cihazları kullanma sürecine dahil edebilirsiniz. Elbette, çocuğunuza sınır ve kural koymalı, bunları çocuğunuzla birlikte belirlemeli, karşılıklı ihtiyaçlara göre esneklik yapabilmelisiniz. Bu noktada, dijital cihazlarınızı çocuğunuz için daha güvenli hale getirebilmek ve amacına uygun kullanmak için sizlere birkaç ipucu vermek istedik. İşte önerilerimiz:

1. Bu cihazın “sizin” olduğuna dair kesin ve kararlı olun. Kararlaştırdığınız oyun saatleri dışında cihazlarınızı çocuğunuzun erişiminin olamayacağı bir yere koyabilirsiniz.

2. Seçilen uygulamaların ve oyunların, çocuğunuzun yaşına ve gelişimine uygun olduğundan emin olun. Cihazlarınızda yaş sınırlaması varsa, aktif hale getirebilirsiniz.

3. Seçilen oyunların şiddet öğeleri içermemesine dikkat edin.

4. Okul öncesi dönem çocukları için dijital cihazların karşısında geçirilecek süre en fazla 30 dakikadır. Çocuklara bu konuda sınır koymanız, oyun saatlerini kontrol etmeniz önemli.

5. Dijital cihazlarla geçirilen zaman diliminden sonra farklı etkinlikler yapılmasını destekleyin. Çocuğunuzla yürüyüşe çıkabilir, sohbet edebilir, oyun oynayabilir ve birlikte hoşça ve etkili zaman geçirebilirsiniz.

Çocuklarınızla birlikte geçireceğiniz her anın değerli olması dileğiyle...


Yorumları Göster
Yorumları Gizle