GeriEğitim Çocukları siber zorbalıktan korumak mümkün
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocukları siber zorbalıktan korumak mümkün

Teknoloji her geçen gün gelişiyor ancak onun getirdiği bazı tehlikeler de var. Siber zorbalıklar bunların başında geliyor. Çağımızın en büyük sorunlarından olan siber zorbalıklar, en çok çocuk ve gençler arasında yaygın. Özellikle de 13 yaş altı için büyük tehlike teşkil ediyor.

Çocukları siber zorbalıktan korumak mümkün

İnternet artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Kullanım yaşı her geçen gün daha da düşüyor. Ancak siber zorbalık gibi onun getirdiği bazı tehlikelere karış da uyanık olmak gerekiyor. Kültür Koleji Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi uzmanları, 13 yaş altındaki çocukların bu zorbalıklardan en çok etkilenen kesim olduğunu söylüyor. Okul ve ailenin birliğiyle, çocuk ve gençlerin teknolojik aletleri kullanımının kontrolünün sağlanması ve okuldaki bilgilendirmelerin evde de devam etmesinin siber zorbalıkla mücadele konusunda önemli olduğunu belirtiyor.

Ebeveynler nasıl önlem almalı?

-Ebeveynler olarak çocuklarınızın siber zorbalık uygulayıcısı ya da mağduru olmaya dair paylaşımlarını dikkatle gözlemleyerek başlayabilirsiniz.

-Siber zorbalık ve çevrimiçi uygulamalar hakkında sohbet edebilirsiniz.
-Ziyaret ettikleri web sitelerinden, çevrimiçi aktivitelerinden, kimlerle, hangi sanal ortamlarda iletişim kurdukları hakkında kısıtlayıcı, yasaklayıcı bir tavır takınmadan konuşabilirsiniz.

-Teknolojiye onların dünyasından bakmaya çalışabilirsiniz. Oynadıkları oyunları oynamayı deneyebilirsiniz. Sıklıkla kullandıkları web siteleri ziyaret edebilirsiniz.

-Kendisinin ya da bir tanıdığının siber zorbalığa maruz kalması durumunda bunu size söylemesi için çocuğunuzu cesaretlendirebilirsiniz. Böyle bir durumda bilgisayarını veya telefonunu elinden almayacağınızı belirtmek size yardımcı olabilir.

-Teknolojik araçların evde nasıl kullanılacağına dair kurallar belirleyebilirsiniz. Ancak kurallar konusunda çocukların fikirlerini almak, seçenekler arasından kendisinin kuralı seçmesine teşvik etmek çocukların kuralları benimsemesi için çok daha etkili yöntemler.

-Bilgilendirme yaparken çocuklara sebepleriyle güvenli ve güvenli olmayan kavramları açıklayabilirsiniz.

-Özellikle sosyal medyada çocuklarınızın paylaştıkları içeriklerin kimler tarafından görülebileceği konusunda bilgilendirebilirsiniz. Sonrasında sosyal medya üzerinden gizlilik ayarlarıyla tanımadığı kişilere karşı nasıl önlem alabileceği konusunda bilgilendirebilirsiniz.
 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle