GeriEğitim Çocuklara ders çalışmayı sevdirme tüyoları
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklara ders çalışmayı sevdirme tüyoları

Çocuklara ders çalışmayı sevdirme tüyoları

Çocuklara dersi sevdirmek için velilerin neler yapabileceği konusunda “Çocuğum nasıl ders çalışacak?” semineri düzenlendi. Programda çocukların ders çalışmamalarının basit bir sorun olmadığına dikkat çeken Psikolog Esra Aydın, aileleri yaptıkları yanlışlar konusunda uyardı. Aydın, “Okuldan gelince hemen sorular sormayın çocuk bir soluk alsın. Ev işlerini biraz bırakıp çocuklarla ilgilenin. Ödevleri onun yerine yapmayın. Düzenli aralıklarla ödüllendirin” dedi.

Çocuklara dersi sevdirmek ve ailelerin neler yapması gerektiği konusunda bilgilendirmek için Bağcılar Belediyesi özel bir etkinlik düzenledi. Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen “Çocuğum nasıl ders çalışacak?” başlıklı panelde uzman psikolog-danışman Esra Aydın, katılımcıları aydınlattı.

“BU SORUN SADECE ÇOCUKLARIN DEĞİL ÖĞRENCİLİK YAPMIŞ TÜM İNSANLARIN ORTAK NOKTASI”
Hayatın dersten ibaret olmadığını, çocuğun psikolojisinin daha önemli olduğunu belirten Aydın, “Çocukların ders çalışmamaları sanıldığı kadar basit bir sorun değil. Bu sorun sadece çocuklarımızın değil aslında öğrencilik sürecini geçirmiş tüm insanların ortak noktası. Aslına bakılırsa, ders çalışmak özünde kimsenin zevk alarak yaptığı bir şey değil. Çünkü, ders adı altında sunulan konuları bizler belirlemiyoruz, dışımızdan birileri tarafından belirleniyor. Doğal olarak da bu kimseye çok heyecanlı gelmiyor. Hatta diyebiliriz ki, bir çocuğun ders çalışmayı istemesi değil, istememesi daha doğal. Bir çocuğun ders çalışabilmesi için, şimdiki hazdan vazgeçip uzun vadeli sıkılmayı göze alması gerekiyor. İşte bu, çoğu zaman beynimizin tercihleriyle örtüşmeyen bir durum. Çünkü beynimiz en kısa sürede haz veren faaliyete yönelmeyi sever. Beynin, hazzı kontrol eden alın bölgesi en geç olgunlaşan bölümü. Bu nedenle, çocukların ders çalışmayı istememesi bir suç değil, beyinlerinin tercihi. Çocuğunuzun çalışabilmesi için gerekli motivasyon kaynakları var. Bunlar aile içi huzur, ebeveynin psikolojik ilgisi, ebeveynin derslere ilgisi, ebeveyn kabulü, ebeveyn sakinliği, ders çalışma ortamı, özgüven ve sorumluluk bilincinden oluşuyor. Ebeveynlerin çocuklarıyla oyun oynayarak veya ortak uğraşlar yaparak kaliteli zaman geçirmeleri gerekiyor. Birlikte ödev yapmak kaliteli vakit geçirmek değil. Okuldan gelince hemen soru yağmuruna tutmayın. Çocuk içeri girince bir soluk alsın. Kaynananız içeri girer girmez hadi çay demle derse hoşunuza gider mi? Annenin biraz ev işlerini bırakıp çocukla ilgilenmesi gerekiyor. Babanın da çocuğunun derse ilgisi önemli. Yapılan araştırmalara göre baba ilgisiyle ders başarısı doğru orantılı. Ancak abartmamak lazım. Ödevleri onun yerine yapmayın. Ekstra alıştırma vermeyin onun öğretmeni değilsiniz. Çocuğun eğitiminde hırs değil azim, ısrar değil hatırlatma önemli. Ayrıca düzenli aralıklarla ödüllendirmelerde bulunun. Unutulmamalı ki, her başarısızlık bir sonraki başarısızlığın, her başarı da bir sonraki başarının zeminini hazırlar” dedi.

Programda anlatılanlar sahnede annelere uygulamalı olarak gösterildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle