GeriEğitim Çin’de, Mevlana Düşünce Kulübü kurulacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çin’de, Mevlana Düşünce Kulübü kurulacak

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) ile Çin'in Dalian Nationalities Üniversitesi (DNU) arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında Çin’de Mevlana Düşünce Kulübü’nün kurulması planlanıyor.

DNU Uluslararası Kültürel Değişim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Wang Xiaohui ile yardımcısı Prof. Dr. Li Huarong, sürdürülen işbirliği çalışmalarını somutlaştırmak üzere GAÜN'ü ziyaret etti. Görüşmelerin ardından geniş kapsamlı işbirliği protokolü imzalandı. Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun, iki üniversite arasında kuvvetli bir bağın geliştirilmesi ve pekiştirilmesi için Konfüçyüs Enstitüsü'nün kurulması ve Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) yeni başlattığı Mevlana Değişim Programı'nın "eşsiz fırsat" olduğunu belirtti. İşbirliği protokolüyle son yıllarda ekonomik ve teknolojik açıdan öne çıkan iki ülkenin üniversitelerinin sinerji oluşturacağına inandığını söyleyen Coşkun, "Misyonumuzun farkındayız. Ayrıca, uzun süredir üzerinde çalıştığımız ve planladığımız Mevlana Düşünce Kulübü'nü hem üniversitemizde hem de Çin'de bir an önce faaliyete geçirmek için çalışacağız" dedi.
Prof. Dr. Xiaohui da Gaziantep'i ve GAÜN'ü uzun zamandır izlediklerini belirterek, şöyle konuştu:
"İstanbul'da ve Ankara'da Konfüçyüs Enstitüleri var. Ancak biz bu bölgede olmanın ve bu bölgenin stratejik öneminin farkındayız. Bu nedenle bölgenin en büyük, en köklü ve en iyi üniversitesi olan Gaziantep Üniversitesi ile işbirliği yapmak istedik. İşbirliğimizi her konuda geliştirmek için çaba sarf edeceğiz."

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle