GeriEğitim ‘Çaylak’ ödüllü liseliler ABD yolcusu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Çaylak’ ödüllü liseliler ABD yolcusu

Aydın'da liselilerden oluşan ‘rOctopus 7134’ takımı, Çin'de elde ettikleri ‘çaylak’ ödülünün ardından yaklaşık 100 bin liraya mal ettikleri ‘Süper robot’ ile ABD'deki yarışmaya katılacak.

‘Çaylak’ ödüllü liseliler ABD yolcusu

Çin'de 18 Mart 2018'de düzenlenen FIRST Robotics Competition (FRC) robot yarışmasında ‘çaylak’ (Rookie All Star) ödülü alan Aydınlı lise öğrencilerinden oluşan ‘rOctopus 7134’ takımı, yeni yarışmalar için hedef büyüttü. ABD'de 17-20 Nisan'da organize edilen dünya şampiyonası elemesine katılmaya hak kazanan takım, kısa sürede yeni bir robot geliştirdi. Aydınlı öğrenciler, yazılımından teknik aksamına kadar her şeyini kendilerinin yaptığı robota, ‘Süper robot’ adını verdi. Yarışma programının açıklanmasının ardından verilen altı haftalık sürede robotu yapmayı başaran takım, deneme oyunlarında tam not aldı.

‘Süper robot’ ile 27 Şubat-3 Mart arasında Kanada'nın Montreal kentinde düzenlenecek olan ‘FRC Festival’e katılacak olan liseliler, daha sonra ABD'deki dünya şampiyonasına gidecek.

‘Çaylak’ ödüllü liseliler ABD yolcusu

Takım şefi olan Aydın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Bölümü öğretmeni Rıza Arda Bayırlı, geçen yıl ilk kez katıldıkları uluslararası yarışmada önemli başarı elde ettiklerini ve ‘çaylak’ ödülü aldıklarını hatırlattı. Bu sene ise ‘Veteran’ olarak yarışacaklarını söyleyen Bayırlı, "Geçen yıl küçük bir robotla katılmamıza rağmen 'Rookie All Star' ödülünü almayı başardık. Kanada'daki elemelerden sonra amacımız yine Amerika olacak. Birinciliği hedefliyoruz. Kazanan olmanın dışında mühendislik ve sponsorların özel ödülleri var. Bunları da almak için mücadele edeceğiz. Robotun maliyeti yaklaşık 100 bin lirayı buldu” diye konuştu.

‘Çaylak’ ödüllü liseliler ABD yolcusu

‘ZAFER İÇİN GİDİYORUZ’
Öğrencilerden Ahmet Burhan Yaman da istedikleri tasarımı yapmayı başardıklarını belirtti. Robotun bir çok özelliğinin bulunduğunu anlatan Yaman şöyle konuştu:
"Robotumuz iki kademeli asansör sistemine sahip. 'İntek' denilen sistem hem topumuzu hem de diskimizi istenilen alanlara taşıyıp bırakabiliyor. Kurduğumuz asansör sistemiyle iki metre kadar yüksekliğe çıkartabiliyoruz. Uzaktan kumandayla da bunu yönlendiriyoruz. Tasarımdan, üretimden, yazılımına kadar her şeyi biz yaptık. Süreç çok zorluydu. Tasarım bittikten sonra üzerinde çok fazla revizyon gerçekleştirdik. Zorluklar karşısında asla yılmadık. Bu zorluklar bizi bir adım daha ileri götürdü. Bu kez hedefimiz yüksek, zafer için gidiyoruz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle