GeriEğitim Bursluluk sınavı (İOKBS) başvuruları başladı! Kimler başvurabilecek?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bursluluk sınavı (İOKBS) başvuruları başladı! Kimler başvurabilecek?

Devletin burs imkanından faydalanmak isteyen öğrencilerin başvurularını gerçekleştireceği bursluluk sınavı ya da İOKBS için müracaatlar alınmaya başlandı. 5 ile 11'nci sınıf öğrencilerinin katılım sağlayacağı sınavda, öğrenim düzeylerine göre sorularla karşılaşacak olan öğrenciler, toplamda 100 soruya cevap verecek. Peki, bursluluk sınavı için başvuru işlemleri nasıl yapılabilecek? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

Bursluluk sınavı (İOKBS) başvuruları başladı! Kimler başvurabilecek?

Bursluluk sınavı başvurusu için merakla beklenen gün geldi. Öğrenimleri boyunca ekstra gelir elde etmek isteyen öğrenciler, bursluluk sınavını kazanmaları halinde yılın belirli aylarında burs imkanından faydalanabilecek. Peki, bursluluk sınavı nasıl yapılabilecek? İşte, o detaylar

İOKBS BURSLULUK SINAVI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bursluluk sınavı içn başvuru işlemleri http://www.meb.gov.tr, http://odsgm.meb.gov.tr veya https://eokul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılacak.

5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıfların sınav başvuruları 11-22 Mart 2019 tarihleri arasında alınacak.

Öğrenci velisi, çocuğunun başvuru şartlarını taşıması hâlinde, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünde sınav başvurusunu yapacak.

KAÇ SORU SORULACAK?

Sınav, 02 Haziran 2019 yurt içi ve yurt dışı sınav merkezlerinde Türkiye saatiyle 10.00’da merkezî sistemle aynı anda başlatılıp tek oturum şeklinde gerçekleştirilecek.

Sınavda 4’er seçenekli 100 soru sorulacak, sınav süresi 120 dakika olarak uygulanacak.

Bursluluk sınavı (İOKBS) başvuruları başladı Kimler başvurabilecek

ÖĞRENCİ VELİLERİ BAŞVURUDA HANGİ BELGELERİ EDİNECEK?

Başvurunun yapılabilmesi için öğrenci velisi;

“EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname” ve eklerini, okul müdürlüğüne teslim edecek ve başvurunun yapılmasını sağlayacak.

Başvuru işlemi yapılırken öğrenciyle ilgili e-Okul sisteminden alınan bilgiler velisi tarafından kontrol edilerek (adı/soyadı, ana adı, baba adı, cinsiyeti, doğum yeri, doğum tarihi, sınavda tedbir alınmasını gerektirecek özel hizmet alma (engel) durumu, alanı/dalı, sınıfı) varsa yanlışlıklar başvurudan önce düzeltilecek.

Sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından yapılacak. Başvurunun yapıldığına dair okul müdürlüğü tarafından onaylanan ve veli tarafından imzalanan başvuru belgesi sınav bitimine kadar saklanacak.

Başvuru onaylandıktan sonra e-Okul sisteminde yapılacak değişiklikler başvuru bilgilerini değiştirmeyecek. Bu nedenle onaylama işleminden önce bilgilerin doğruluğu veli ve okul yöneticilerince titizlikle incelenmelidir. Bundan sonra yapılan başvurular ve talepler kesinlikle dikkate alınmayacak.

Bursluluk sınavı (İOKBS) başvuruları başladı Kimler başvurabilecek

SINAV GİRİŞ BELGESİ NE ZAMAN ÇIKACAK?

Fotoğraflı, onaylı sınav giriş belgesi 17 Mayıs 2019 tarihinden itibaren e-Okul sisteminden okul müdürlükleri tarafından alınacak, mühürlenip imzalandıktan sonra öğrenciye teslim edilecek.

Öğrencilere fotoğraflı, onaylı sınav giriş belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek. Fotoğraflı, onaylı sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav bölgesi (il/ilçe), bina, salon ve oturacağı sıra bilgileri yer alacak. Öğrenci, fotoğraflı, onaylı sınav
giriş belgesinde yer alan sınav bölgesinde, binada, salonda ve oturacağı sırada sınava girecek. Doğal afet, yangın ve benzeri olağanüstü durumlarda Bölge Sınav Yürütme Komisyonunun teklifi üzerine ÖDSGM’nin uygun görüşü ile öğrencinin sınav yeri değiştirilebilecek.

Fotoğraflı, onaylı sınav giriş belgesini kaybeden öğrenciler belgenin yenisini öğrenim gördüğü okul müdürlüğünden alabilecek.
Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin fotoğraflı, onaylı sınav giriş belgesinde, sınavda alacağı sınav hizmeti de yer alacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle