GeriEğitim Bursluluk sınavı başvuru işlemi nasıl yapılır? PYBS sınavı ne zaman?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bursluluk sınavı başvuru işlemi nasıl yapılır? PYBS sınavı ne zaman?

Bursluluk sınavı başvurusu neticesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından verilecek olan parayı almak isteyen öğrenciler, PYBS sınavına katılım sağlayacak. Ortaöğretim süreleri boyunca ailelerin maddi yükümlülüğünü en aza indirmek isteyen öğrenciler, MEB'in yapacağı bursluluk sınavını kazanmak istiyor. Peki, PYBS olarak da bilinen bursluluk sınavı başvurusu nasıl yapılacak? İşte, merakla beklenen konunun detayları

Bursluluk sınavı başvuru işlemi nasıl yapılır? PYBS sınavı ne zaman?

Bursluluk sınavı başvurusu, eğitimleri boyunca maddi destek almak isteyen öğrenciler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Bursluluk sınavı başvurusu ile ortaöğretim hayatları boyunca velilerinin üzerindeki yükü azaltacak olan öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapacağı bu sınavın ne zaman gerçekleşeceğini merak ediyor. Peki, bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? İşte, detaylı bilgiler

Peki,  5, 6, 7, 8 hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıfların dahil olacağı ve binlerce kişi tarafından merakla araştırılan bursluluk sınavı başvurusu nasıl yapılacak? İşte, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak sınav hakkında detaylı bilgiler

BURSLULUK SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

Devlet Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı (PYBS) bu yıl 5, 6 , 7, hazırlık sınıfı,9,10 ve 11 inci sınıflar için 10 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek.  8'nci sınıf öğrencileri ise bu sınava 26-27 Nisan tarihlerinde girecek.  Her iki sınavın da sonuç açıklama tarihi 18 Temmuz olacak.

BURSLULUK SINAVINA BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Başvuru iş ve işlemleri http://www.meb.gov.tr, http://www.odsgm.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılacaktır.

5, 6, 7, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıfların sınav başvuruları 20 Mart-14 Nisan 2017 tarihlerinde alınacaktır.

8 inci sınıf öğrencileri ayrıca İOKBS’ye katılmayacak olup sadece başvuru şartları ile ilgili belgelerini 20 Mart-14 Nisan 2017 tarihlerinde okul müdürlüklerine ibraz edecekler ve şartları taşıyanların başvurusu okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacaktır.

Öğrenci velisi, çocuğunun başvuru şartlarını taşıması hâlinde, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünde sınav başvurusunu yapacaktır.

Başvurunun yapılabilmesi için öğrenci velisi; “EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname” ve eklerini, okul müdürlüğüne teslim edecek ve başvurunun yapılmasını sağlayacaktır. Başvuru işlemi yapılırken öğrenciyle ilgili e-Okul sisteminden alınan bilgiler velisi tarafından kontrol edilerek (adı/soyadı, ana adı, baba adı, cinsiyeti, doğum yeri, doğum tarihi, sınavda tedbir alınmasını gerektirecek özel hizmet alma (engel) durumu, alanı/dalı, sınıfı) varsa yanlışlıklar başvurudan önce düzeltilecektir.

Sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından yapılacaktır.

Başvurunun yapıldığına dair okul müdürlüğü tarafından onaylanan ve veli tarafından imzalanan başvuru belgesi sınav bitimine kadar saklanacaktır.

Başvuru onaylandıktan sonra e-Okul sisteminde yapılacak değişiklikler başvuru bilgilerini değiştirmeyecektir. Bu nedenle onaylama işleminden önce bilgilerin doğruluğu veli ve okul yöneticilerince titizlikle incelenecektir. Bundan sonra yapılan başvurular ve talepler kesinlikle dikkate alınmayacaktır.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR?

5, 6, 7, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıfların sınav başvurusu; 20 Mart - 14 Nisan 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. 8’inci sınıf öğrencilerinin ortak sınavlardan aldığı puanlara göre bursluluğa yerleştirme işlemleri yapılacağından ayrıca İOKBS’ye katılmayacak olup sadece başvuru şartları ile ilgili belgelerini bu tarihler arasında okul müdürlüklerine ibraz edeceklerdir. Şartları taşıyan öğrencilerin başvurusu okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacaktır. 

Sınava başvuru şartlarından bazıları ise şu şekilde;

a. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b. Mevzuatta belirlenen kayıt-kabul şartlarını taşımak.

c. Ortaokullar, imam-hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5 inci, 6 ncı, 7 nci ve 8 inci sınıfları ile hazırlık sınıfı, 9 uncu, 10 uncu ve 11 inci sınıflarda öğrenci olmak.

ç. Ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme cezası almamış olmak.

d. Uzun süreli tedavi gördüğünü sağlık raporu ile belgelendirenler hariç, bulundukları sınıfta sınıf tekrarı yapmamış olmak.

e. Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın merkezi yönetim bütçe kanununda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4(dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2016 yılı yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın 2017 Malî Yılı için tespit edilen 10.760,00 TL (onbinyediyüzaltmış)’ yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2016 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.

Başvurunun detayları ve ek dosyalarını görmek için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz

BAŞVURU DETAYLARININ TAMAMINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

BURSLULUK SINAVI SORULARI NASIL OLACAK?

Sınavda 4 (dört) seçenekli 100 soru sorulacak, sınav süresi 120 dakika olarak uygulanacaktır. Sınıfların sorumluluk konularını aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

SON SINAVDA SORULAN SORULARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

5. , 6.  ve 7. Sınıf
Sıra NoDers Adı
1Türkçe
2Matematik
3Fen Bilimleri
4Sosyal Bilgiler

 

Hazırlık Sınıfı(8. sınıf müfredat programından hazırlanacaktır.)
Sıra NoDers Adı
1Türkçe
2Matematik
3Fen Bilimleri
4Sosyal  Bilimler(T.C.  İnkılap  Tarihi  ve  Atatürkçülük ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)

 

9., 10., ve 11. Sınıf
Sıra NoDers Adı
1Türk    Edebiyatı-Dil    ve    Anlatım-Türk    Dili    ve Edebiyatı
2Matematik
3Fen Bilimleri (Fizik, Kimya ve Biyoloji)
4Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi)

 

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle