GeriEğitim Burs isterken dürüst, açık ve samimi olun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Burs isterken dürüst, açık ve samimi olun

Burs isterken dürüst, açık ve samimi olun
refid:29819506 ilişkili resim dosyası

21. Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı kurulduğu 1992 yılından bugüne, eğitimin her kademesindeki 20 bin 680 çocuk ve gencimize eğitim bursu vererek eğitimlerine katkıda bulundu.

23 yıldır vakfımızın öncelikleri arasında olan bu proje kapsamında kırsalda yaşayan, dar gelirli, çok çocuklu ailelerin üniversite kazanarak ilk kez İstanbul’a gelen veya ailesinden uzak bir kentte okumak durumunda olan gençlere, özellikle kız çocuklarına, anne babası hayatta olmayanlara, parçalanmış aileden gelenlere, birden çok kardeşi üniversitede ve farklı şehirlerde okuyanlara ve bu şartlara rağmen, başarıyı yakalayanlara, yani zoru başaranlara burs sağlanıyor.

Eğitimlerinde maddi ve ayni katkıların yanı sıra parasal katkıyı aşan bir anlayışla iletişim kurmayı hedefleyerek her ay öğrencileriyle toplanmayı, problemlere çözüm üretmeyi tartışan ve düşünen bir toplum hedefiyle öğrencileri uzmanlarla buluşturarak eğitsel, kültürel ve sosyal gelişmelerine katkı sağlamayı hedefledik.

Üniversiteye yeni başlayan gençler öncelikle burs arayışına giriyorlar. Bazen de hangi kurumların burs verdiğini, şartlarını, nereye başvuru yapmaları gerektiğini bilemiyorlar. Üniversiteliler iş dünyasında sosyal sorumluluğa açık olanların, sivil toplum kuruluşlarının sitelerine girerek burs verip vermediklerini, hangi tarihlerde nereye, hangi evraklarla başvurabileceklerini, burs verme koşullarını inceleyebilirler. Bir başka yol da, duyarlı basının, burs veren kuruluşları geniş ve kapsamlı olarak yılda bir kez tanıtmaları. Dernek, vakıf, mahali kurumlar gibi.

Doğru bilgi vermek önemli

Nelere dikkat edilmeli konusu ise önemli. Yanıltıcı belge ibraz etmemek, dürüst, açık ve samimi olmak, kendinden daha zor koşullardaki arkadaşlarına imkan tanıyacak kadar erdemli olmak, istenen belgeleri eksiksiz ve istenen tarihte teslim etmek, her konuda belirtilen takvime uymak, kurumun öğrenciden beklentisi varsa yapamayacaklarına söz vermemek şart.

Burs istediğiniz kurumun sizin amaç ve hedeflerinize uyup uymadığını araştırıp işe bilinçli başlamak gerekiyor. Bursun devamı için de başarıyı sürdürmek. Ailesinden uzakta okuyan bir öğrencinin barınma, yiyecek, giyecek, yol, kitap masrafının yanı sıra eğitsel, kültürel, sosyal gelişmesine de katkı sağlanması gerektiğini düşünürsek (düşünmeliyiz de) bütün bunları karşılayacak miktarda burs veremiyorsak, “Başka yerden burs alamazsınız şartını” koymamalıyız.

Özellikle İstanbul’da öğrencilerin varlıklısı ile ihtiyaçlısının aynı üniversitelerde okuduğunu düşündüğümüzde en azından gençlerin sosyal ve kültürel gelişimleri için yardımcı olmamız gerektiğini, alabiliyorsa başka yerden de almasını savunanlardanım. Nitekim vakfımıza müracaatların yoğunluğu nedeniyle tüm ihtiyaçlarını karşılayamayacağımızdan eğitime katkı programı uyguluyor, “Başka yerden burs almalarını” engellemiyor. Bağışlarla yaşayan bir vakıf olarak veren el ile alan el arasında köprü görevi yapmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. 2015-2016 eğitim döneminde tüm öğrencilere sağlıklı, başarılı, az tasalı, bol imkanlı bir yıl dileriz.Yorumları Göster
Yorumları Gizle